Doğa Pazarı
Reklam Alanı
Çanakkale İçinde
Reklam Alanı Doğa Pazarı Rosense Anzac Hotels
 • #7Haziran2015
 • #KazDağları
 • #Deprem
 • #Kadın
 • 116. Er Eğitim Alayı’nda 2 Bin 800 Mehmetçik Yemin Etti

  116. Er Eğitim Alayı’nda 2 Bin 800 Mehmetçik Yemin Etti
  Yalova Restaurant
  Çanakkale İçinde
  ÇANAKKALE İÇİNDE
  // BİR KENT GÜNLÜĞÜ
  Ekim 15, 2010

  Çanakkale’de 116. Er Eğitim Alayı’nda vatani görevlerini yapan 1990-3 tertip 2 bin 800 er yemin ederek usta asker olurken, törene katılan asker aileleri de hükümetin askerliğin kısalmasına yönelik vereceği kararı heyecanla beklediklerini ifade etti.

  Türkiye’nin dört bir yanından Çanakkale’ye gelerek vatani görevlerine başlayan Mehmetçikler, bayrak ve silah üzerine el koyarak vatanın bölünmez bütünlüğü için seve seve can vereceklerine dair yemin etti. Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda sağanak yağış altında düzenlenen tören, sancağın yerini alması ve Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu’nun birlikleri selamlaması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra bir konuşma yapan Çanakkale 116. Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Aytekin, asker ailelerine seslenerek, “Kıymetli aileler, yaklaşık 1 ay önce yüce vatan görevi için bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınız temel askerlik görevini başarı ile tamamlayarak karşınıza sarsılmaz bir idare ile dimdik durup sizlerin huzurunda yemin etmek için hazır bulunmaktadır. Bu güzide evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır” dedi.

  Yapılan konuşmanın ardından 2 bin 800 Mehmetçik törenle yemin etti. Asker ailelerinin duygusal anlar yaşadığı yemin töreni sırasında bazı aileler gözyaşlarına hakim olamazken, okunan şiirlerde yağmurla birlikte gözyaşları da sel oldu.

  Öte yandan, yurdun değişik bölgelerinden Çanakkale’ye yemin töreni için gelen asker aileleri bir yandan bu mutlu günü yaşarken, diğer yandan da hükümetin askerliğin kısalmasına yönelik yapacağı düzenlemeleri bekliyor. Hükümetin askerliğin kısalmasına yönelik bazı çalışmalarının kendilerini heyecanlandırdığını beliren asker aileleri, “İnşallah en hayırlısı neyse o olur. Bizler askerliğin kısalmasından yanayız. Heyecanla alınacak kararı bekliyoruz” dedi. Tören sonrasında aileler, çarşı iznine çıkan evlatları ile hasret giderdi.

  Yemin törenine; Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile protokol üyeleri ve askeri mülki erkan katıldı.

  İHA

  KATEGORİLER: Genel Haberler
  GÖRSEL/LER
  116. Er Eğitim Alayı’nda 2 Bin 800 Mehmetçik Yemin Etti Fotoğraf yok Fotoğraf yok Çanakkale TV
  SİZİN YORUMLARINIZ ?