Reklam Alanı
Reklam Alanı
Çanakkale İçinde
Ayhan Gider Reklam Alanı Anzac Hotels
 • #7Haziran2015
 • #KazDağları
 • #Deprem
 • #Kadın
 • Bayan Semazenler Çanakkaleli Kadınları Büyüledi

  Bayan Semazenler Çanakkaleli Kadınları Büyüledi
  Yalova Restaurant
  Çanakkale İçinde
  ÇANAKKALE İÇİNDE
  // BİR KENT GÜNLÜĞÜ
  Ekim 16, 2012 / 1.015 Görüntülenme

  Çanakkale Tasavvuf Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Osman-ı Zinnureyn Hazretlerini Anma Programı ve Sema Töreni, Çanakkaleli bayan misafirlerini adeta büyüledi.

  Çanakkale ilk kez bayan semazenlerin sema törenine ev sahipliği yaptı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda bayan semazenler rengarenk tennureleriyle izleyenleri şaşkına çevirdi. Kültürümüzün en önemli değerlerinden biri olan sema törenlerini yalnızca erkeklerin icra edebileceği düşünceleri, bayan semazenlerin programıyla yıkılmış oldu. Çanakkale Tasavvuf Vakfı Bayan Temsilcisi Beyza Bölükbaşı, açılış konuşmasının ardından Osman-ı Zinnureyn Hazretleri hakkında bilgiler verdi. “Sizleri sema töreniyle baş başa bırakmadan önce üstadımız Mustafa Özbağ’ın sema üzerine sözlerini paylaşmak istiyorum.” diyen Beyza Bölükbaşı’ndan şunlar kaydedildi: Sema gönül fırtınalarının dışa aksetmesidir. “Sema, aşk halinin görsel olarak anlatımıdır. Tasavvuf madem ki aşkın üzerine kurulmuştur her içselliğin bir dışa vurumu olacağına göre sema da aşkın görsel olarak dışa vurumudur. Sema bir gösteridir. Kainattaki büyük oluşumun ve zerrenin içindeki o muhteşem içselliğin dışa, bizim anlayacağımız makama ve mekana bir tecelliyatıdır. Sema gönül fırtınalarının dışa aksetmesidir. Gönüldeki aşkın tecelliyatının anlatımıdır. Bir şekilde dildir. Dil harf çıkarırsa konuşma olur. Sema da aşığın dilidir, konuşmasıdır” dedi.

  Sema Mevlevilerin zikir törenleridir
  Semanın Mevlevilerin en önemli ritüellerinden birisi olarak bu manada Mevlevilerin zikir törenleri olduğunu söyleyen Bölükbaşı, “Semazenlerin 360 derecelik dönüşüne çark denir. Her çark atışında içlerinden Allah derler. Sema izleyenlerin kendilerini semaya verirler ve Allah derlerse inşallah onlar da sema etmiş gibi nasipdar olurlar.” dedi.

  Sunumunun ardından semazen başının sahneye postu sermesiyle başlayan tören, yirmi kişilik bayan mutrıban ekibinin ve on bayan semazenin sahneye çıkışıyla devam etti. Rengarenk tennureleriyle sema eden bayan semazenleri izleyenler gözyaşlarını tutamadı.

  [Medya Hedef]

  Yorumunuzu paylaşın:
  KATEGORİLER: Genel Haberler
  GÖRSEL/LER
  Bayan Semazenler Çanakkaleli Kadınları Büyüledi Bayan Semazenler Çanakkaleli Kadınları Büyüledi Bayan Semazenler Çanakkaleli Kadınları Büyüledi Çanakkale TV
  • Katık Döner Yalı Islak Hamburger Mobitek Cafe Class Süslü Sanat Öz Makas İnşaat, Dekorasyon & Yapı Malzemeleri Kara Üzüm Otel & Restoran Emre Et Çanakkale Ciğercisi Sardunya Kız Öğrenci Yurdu İda Erkek Öğrenci Yurdu Gündüz Elektrik Duvar Cafe & Bar Old Troy Irish Pub & Restaurant Ayperi Güzellik Salonu Erdem İnşaat Yapı Malzemeleri ÖZTAŞ Yemek (Catering) Derin Deniz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ünal Halı & Mobilya Mağazaları