Çanakkale İçinde
Helen Doron Oksygen Haşere Böcek İlaçlama Anzac Hotels
 • #ÇanakkaleBienali
 • #Deprem
 • #Kadın
 • 1.259 Görüntülenme

  Çanakkale Boğazı’ndan Yılda 150-200 Bin Ton Arasında Denizsel Atık Toplanıyor

  Çanakkale İçindeÇANAKKALE İÇİNDE
  // BİR KENT GÜNLÜĞÜ
  REKLAM
  Ocak 17, 2011
  Çanakkale Boğazı’ndan Yılda 150-200 Bin Ton Arasında Denizsel Atık Toplanıyor

  Avrupa’nın en büyük ve modern atık toplama tesislerinden birine sahip olan Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesindeki “Çanakkale Kepez Limanı” tarafından boğazdan geçen gemilerden yılda 150 ile 200 bin ton arasında denizsel atık toplanıyor.

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Liman İşletmesi Müdürü Evren Beceren, 2005 yılında 5 bin ton denizsek atık toplama kapasitesi bulunan limandaki bu depolama oranının gelen talepler doğrultusunda 2010 yılı sonunda 20 bin tona çıkarıldığını belirterek, “Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerden her yıl ortalama 150 ile 200 bin ton arasında denizsel atık toplayarak çevre kirliliğinin önüne geçtiğimiz gibi, bunları da ekonomiye kazandırıyoruz. Ayrıca su arıtma kapasitemiz 2005 yılında saatte 6 metreküpken, bu oran 2010 yılı sonu itibarıyla 20 metreküpe kadar yükseldi. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da ikinci büyük denizsel atık toplama tesisine sahip olduğumuz için çok mutluyuz” dedi.

  Liman işletmesi olarak denizsel atıkları toplamak için geçtiğimiz yıl 6 bin 237 tonluk “Kolin 3″ isimli dünyanın en büyük atık toplama gemisini satın aldıklarını belirten Evren Beceren, “Bu gemi sayesinde gemilerden daha kolay denizsel atıkları toplayabiliyoruz. İleriki günlerde atık toplama kapasitemizi daha da arttırıp, yeni bir atık toplama gemisi daha almayı planlıyoruz. Amacımız Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerin atıklarını denize dökmelerinin önüne geçip, hem çevreyi korumak hem de bu sayede ekonomiye ek bir katkı sağlamak. Bunu da başardığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.

  İHA

  Yorumunuzu paylaşın:
  KATEGORİLER: Çevre Haberler
  Yalova Restaurant
  GÖRSEL/LER
  Çanakkale Boğazı’ndan Yılda 150-200 Bin Ton Arasında Denizsel Atık Toplanıyor Fotoğraf yok Fotoğraf yok Çanakkale TV
  • Katık Döner Yalı Islak Hamburger Mobitek Cafe Class Süslü Sanat Öz Makas İnşaat, Dekorasyon & Yapı Malzemeleri Kara Üzüm Otel & Restoran Emre Et Çanakkale Ciğercisi Sardunya Kız Öğrenci Yurdu İda Erkek Öğrenci Yurdu Gündüz Elektrik Duvar Cafe & Bar Old Troy Irish Pub & Restaurant Ayperi Güzellik Salonu Erdem İnşaat Yapı Malzemeleri ÖZTAŞ Yemek (Catering) Derin Deniz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ünal Halı & Mobilya Mağazaları

 • SON HABERLER