Doğa Pazarı
Reklam Alanı
Çanakkale İçinde
Reklam Alanı Doğa Pazarı Rosense Anzac Hotels
 • #7Haziran2015
 • #KazDağları
 • #Deprem
 • #Kadın
 • Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvası Turizmin Hizmetinde

  Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvası Turizmin Hizmetinde
  Yalova Restaurant
  Çanakkale İçinde
  ÇANAKKALE İÇİNDE
  // BİR KENT GÜNLÜĞÜ
  Aralık 6, 2008

  Tarihi açıdan önemli bir yerleşim birimine sahip olan Çanakkale’nin meşhur peynir helvası, turistik yiyecek haline geldi.

  Çanakkale’de 30 yıldır peynir helvası imalatı yapan 53 yaşındaki Kadir Yaşar, bu tatlının şöhretinin bütün dünyaya yayıldığını belirterek, “Tuzsuz peynir, süt, irmik ve şeker karışımıyla yaptığımız peynir helvamız, Çanakkale’nin sembolü haline geldi. İlimizi değişik yerlerden gezmeye gelenler, memleketlerine dönerken mutlaka peynir helvası alıyor. Büyük emek gerektiren bu tatlımızı Türkiye dışında yabancı ülkelerden de isteyenler oluyor. Çanakkale’ye gelen yabancı turistler bu tatlıdan yemeden ayrılmıyorlar” dedi.
  Sabah erken saatlerden itibaren koyun sütünü mayalayarak başladıkları tatlı yapımının akşama kadar sürdüğünü belirten Yaşar, “Sabah koyun sütleri imalathanemize geliyor. Önce bu sütleri mayalıyoruz. 1 saat sonra mayalanan ve peynir haline gelen sütün suyunu süzüp, ateşte eritmeye başlıyoruz. Eriyen peynirin üzerine irmik atıp, yağlanana kadar karıştırıyoruz. Yarım saat süren bu çalışmanın ardından şekerini ilave edip tepsilere koyuyoruz. Peynir helvası haline gelen ürünümüzü fırınlayıp satışa sunduğumuz gibi fırınlamadan da satıyoruz” diye konuştu.

  Öte yandan Çanakkale’nin adeta sembolü haline gelen peynir helvasını almadan ilden ayrılmadıklarını belirten vatandaşlar ise, “Çanakkale’den geri dönerken hediyelik eşyaların yanında mutlaka peynir helvası da alıyoruz. Bu güzel tatlı Çanakkale’nin bir sembolü gibi. Adını gittiğimiz her yerde duyuyoruz” dedi.
  İHA

  KATEGORİLER: Genel Haberler
  GÖRSEL/LER
  Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvası Turizmin Hizmetinde Fotoğraf yok Fotoğraf yok Çanakkale TV
  SİZİN YORUMLARINIZ ?