Çanakkale İçinde
Helen Doron Oksygen Haşere Böcek İlaçlama Anzac Hotels
 • #ÇanakkaleBienali
 • #Deprem
 • #Kadın
 • 10.243 Görüntülenme

  Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvası Turizmin Hizmetinde

  Çanakkale İçindeÇANAKKALE İÇİNDE
  // BİR KENT GÜNLÜĞÜ
  REKLAM
  Aralık 6, 2008
  Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvası Turizmin Hizmetinde

  Tarihi açıdan önemli bir yerleşim birimine sahip olan Çanakkale’nin meşhur peynir helvası, turistik yiyecek haline geldi.

  Çanakkale’de 30 yıldır peynir helvası imalatı yapan 53 yaşındaki Kadir Yaşar, bu tatlının şöhretinin bütün dünyaya yayıldığını belirterek, “Tuzsuz peynir, süt, irmik ve şeker karışımıyla yaptığımız peynir helvamız, Çanakkale’nin sembolü haline geldi. İlimizi değişik yerlerden gezmeye gelenler, memleketlerine dönerken mutlaka peynir helvası alıyor. Büyük emek gerektiren bu tatlımızı Türkiye dışında yabancı ülkelerden de isteyenler oluyor. Çanakkale’ye gelen yabancı turistler bu tatlıdan yemeden ayrılmıyorlar” dedi.
  Sabah erken saatlerden itibaren koyun sütünü mayalayarak başladıkları tatlı yapımının akşama kadar sürdüğünü belirten Yaşar, “Sabah koyun sütleri imalathanemize geliyor. Önce bu sütleri mayalıyoruz. 1 saat sonra mayalanan ve peynir haline gelen sütün suyunu süzüp, ateşte eritmeye başlıyoruz. Eriyen peynirin üzerine irmik atıp, yağlanana kadar karıştırıyoruz. Yarım saat süren bu çalışmanın ardından şekerini ilave edip tepsilere koyuyoruz. Peynir helvası haline gelen ürünümüzü fırınlayıp satışa sunduğumuz gibi fırınlamadan da satıyoruz” diye konuştu.

  Öte yandan Çanakkale’nin adeta sembolü haline gelen peynir helvasını almadan ilden ayrılmadıklarını belirten vatandaşlar ise, “Çanakkale’den geri dönerken hediyelik eşyaların yanında mutlaka peynir helvası da alıyoruz. Bu güzel tatlı Çanakkale’nin bir sembolü gibi. Adını gittiğimiz her yerde duyuyoruz” dedi.
  İHA

  Yorumunuzu paylaşın:
  KATEGORİLER: Genel Haberler
  Yalova Restaurant
  GÖRSEL/LER
  Çanakkale’nin Meşhur Peynir Helvası Turizmin Hizmetinde Fotoğraf yok Fotoğraf yok Çanakkale TV
  • Katık Döner Yalı Islak Hamburger Mobitek Cafe Class Süslü Sanat Öz Makas İnşaat, Dekorasyon & Yapı Malzemeleri Kara Üzüm Otel & Restoran Emre Et Çanakkale Ciğercisi Sardunya Kız Öğrenci Yurdu İda Erkek Öğrenci Yurdu Gündüz Elektrik Duvar Cafe & Bar Old Troy Irish Pub & Restaurant Ayperi Güzellik Salonu Erdem İnşaat Yapı Malzemeleri ÖZTAŞ Yemek (Catering) Derin Deniz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ünal Halı & Mobilya Mağazaları

 • SON HABERLER