ÇOMÜ Sağlık Uygulama Hastanesi’nde Kemik Dansitometre Cihazı Hizmete Giriyor

ÇOMÜ Sağlık Uygulama Hastanesi’nde Kemik Dansitometre Cihazı Hizmete Giriyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi?ne yeni alınan kemik erimesi tespitinde kullanılan cihazla tarama yapılabilecek.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Coşkun Zateri, kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz?un tespitinde kullanılan Dansitometre Cihazı?nın hizmete girdiğini belirterek, ?Osteoporoz hastalığında genelde kırıklar oluşuncaya kadar herhangi bir belirti ve ağrı hissedilmez. Ancak bazı kişilerde ileri yaşlarda romatizma zannedilen kemik ağrılarına neden olabilir. Ayrıca sırt kemikleri formunu kaybedince boy kısalığı ve kamburluk gelişebildiği gibi, hafif bir travma ile kalça, bilek ve omurga kırıkları da görülebilir? dedi.

Özellikle günlük beslenmede yeterince süt ve süt ürünleri gibi kalsiyumlu gıdaları almayanların Osteoporoz riski altında olduğunu da belirten Zateri, ?Düzensiz beslenen her yaş gurubundakiler, şeker hastaları, böbrek taşı düşürenler ve diğer böbrek hastaları, uzun zaman kortizonlu ilaçlar, bazı antiasit mide ilaçları ve sakinleştirici ilaç kullananlar, aşırı çay, kahve, sigara ve alkol tüketenler, genetik yatkınlığı olanlar ve ikiden fazla doğum yapmış menopoz dönemindeki bayanlar, 50 yaşını geçen erkeklerde de Osteoporoz riski oldukça fazla? dedi.
Yrd. Doç. Dr. Coşkun Zateri, Özellikle Menapoz sonrası bütün kadınların ve nedensiz kemik kırıkları olanların mutlaka kemik dansitometre cihazına girerek kemik erimesi taraması yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

İHA

Filtreler:

Yorumunuz