Çanakkale İçinde
Helen Doron Oksygen Haşere Böcek İlaçlama Anzac Hotels
BİR İŞLETME SAHİBİ MİSİNİZ?
  • Siz de Kurumsal Üyemiz olarak işletmenizle ilgili haberlerinizi ve ilanlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Eski Çanakkale Fotoğrafları Gün Yüzüne Çıkıyor

: Ocak 3, 2011 | Genel Haberler Manşet | 5.124
Reklam Reklam

İhlas Haber Ajansı Çanakkale muhabiri Ayhan Öncü, sandıklarda sararıp yok olmaya başlayan Çanakkale ile ilgili fotoğrafları facebook adresinde yayınlayarak vatandaşlara nostalji yaşatıyor.

Geçmişini unutanın geleceğinin olamayacağını belirten Öncü, “Çanakkale, stratejik açıdan çok önemli bir mevkide. Dünyanın en önemli yerlerinden biri olan Çanakkale’nin geçmiş dönemlerdeki halinin nasıl olduğunu İnternette birkaç fotoğrafta görmüştüm. Bu konuda “Acaba çok eski Çanakkale fotoğrafı var mı?” diye internet ortamında araştırmaya başladım. Yerli ve yabancı çok sayıda internet sitesinden bulduğum bu fotoğrafları kendi facebook adresimde paylaşmaya başladım. Elinde Çanakkale ile ilgili eski fotoğraflar olanların bana bunları göndererek yardımcı olmalarını istedim. Bir süre sonra Çanakkaleliler sandıklarda yok olmaya başlayan fotoğrafları göndermeye başladılar. İlk başlarda 20-30 ile başlayan fotoğraf adedi şu an 500′ü geçti. Her gün yeni fotoğraflar geliyor. Resim gönderenlerden ricam, fotoğrafın hangi tarihte nerede çekildiğini ve fotoğraftaki kişilerin kimler olduğunu yazmaları. Çünkü onlar artık tarihi bir belge olarak burada kalacak” dedi.

Sandıklarda bulunan eski fotoğrafların sararıp yok olmamasını isteyen gazeteci Ayhan Öncü, “Bu fotoğrafları bütün Çanakkalelilerle paylaşmamız gerekir. Gelecek nesil bu fotoğraflara bakarak eski Çanakkale’nin nasıl olduğunu görecek. Facebook adresimde fotoğrafları yayınlamaya başladığımdan beri birçok kişi yorum yapıp tanıdıkları kişilerle ilgili hatıralarını yazıyor. Bu da beni mutlu ediyor. Bazı fotoğrafların arkalarında Osmanlıca yazılar bulunuyor. Bunları da uzmanlara okutarak bugünkü dile çeviriyoruz. Çanakkalelilerin desteği sayesinde fotoğraf sayısının 2-3 bine ulaşacağına inanıyorum. Bu konuda bana yardımcı olanlara ve olacaklara teşekkür ederim” diye konuştu.

Çanakkale ile ilgili 500′den fazla eski fotoğrafa facebooktan Ayhan Öncü adresinden ulaşılabiliyor.

İHA

YORUMLAR
SON HABERLER
GÖRSEL/LER
Eski Çanakkale Fotoğrafları Gün Yüzüne Çıkıyor
Yalova Restaurant
Eski Çanakkale Fotoğrafları Gün Yüzüne Çıkıyor Eski Çanakkale Fotoğrafları Gün Yüzüne Çıkıyor Eski Çanakkale Fotoğrafları Gün Yüzüne Çıkıyor Çanakkale TV
ÇTSO Evi
↓ YENİ KURUMSAL ÜYELERİMİZ // TÜMÜ
KURUMSAL ÜYELERİMİZDEN...
2132
KONAKLAMA
  • Siz de Kurumsal Üyemiz olarak işletmenizle ilgili haberlerinizi ve ilanlarınızı yayınlayabilirsiniz.
Reklam Alanı
STK'lardan...
KÜLTÜR & SANAT [TÜMÜ]
Fotoğraflarla Truva Atı'nın İzinde
İŞ DÜNYASI [TÜMÜ]
Reklam Alanı
SİYASET [TÜMÜ]
SAĞLIK [TÜMÜ]
Reklam Alanı
SPOR [TÜMÜ]
Çanakkale Dardanelspor