Reklam Alanı
Reklam Alanı
Çanakkale İçinde
Ayhan Gider Reklam Alanı Anzac Hotels
 • #7Haziran2015
 • #KazDağları
 • #Deprem
 • #Kadın
 • Geri Dönüşümü Olan Atıkları Esere Dönüştürüyor

  Geri Dönüşümü Olan Atıkları Esere Dönüştürüyor
  Yalova Restaurant
  Çanakkale İçinde
  ÇANAKKALE İÇİNDE
  // BİR KENT GÜNLÜĞÜ
  Haziran 1, 2012 / 2.172 Görüntülenme

  Çanakkale’de ev hanımı Şadiye Berber, evde veya sokakta bulduğu geri dönüşümü olan atıkları el becerisini kullanarak birer esere dönüştürüp en çevreci koleksiyonu yarattı.

  Evli ve iki kız çocuğu olan Şadiye Berber, yaşadığı üzüntüler nedeniyle hipertansiyon rahatsızlığının başladığını, doktorun tavsiyesiyle de tedavi amacıyla terapi olsun diye 5 yıl önce Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nca açılan kursa başvurduğunu anlattı. Kurs öğretmenlerince el işlerini öğrenen 58 yaşındaki ev hanımı Şadiye Berber, bu becerisini ilginç bir alanda kullanmaya başladı. Geri dönüşümü olan çöplerin atılmasına üzülen Berber onları değerlendirmek amacıyla evinin bir odasını adeta atölye haline getirdi.

  Belediyenin geri dönüşüm projesi kapsamında evdeki çöpleri ayrıştırarak toplayıp atan Şadiye Berber, “Kursta geliştirdiğim el becerisini geri dönüşümü olan atıklar üzerinde uygulamak aklıma geldi. Sadece evde ayrıştırdığım atıkları değil, sokakta yürürken gördüğüm atıkları da değerlendirmek için toplamaya başladım. Gazete kağıtlarından kartonlara, konserve kutularından mama kutularına, şişelerden yoğurt kovalarına aklınıza ne gelirse bütün atıkları biriktirip, nasıl değerlendireceğime karar veriyorum. Sonra boyama işlemlerini yapıyorum. Dekupaj kağıtları ile kaplıyorum. Boncuklarla, kurdelelerle süslüyorum. Ortaya evlerimizde süs eşyası olarak kullanabileceğimiz çok güzel objeler çıkıyor. Bu çalışmamı duyan komşularım bile eskiyen ve çöpe atmayı düşündükleri eşyalarını değerlendirebileceğimi düşünerek bana getirmeye başladı” dedi.

  Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün desteğiyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Halk Bahçesi’nde atıklardan ürettiği objelerden oluşan bir sergi açmaya hazırlanan Şadiye Berber, hazırladığı davetiyeye ise “Atmayın bana getirin. Çünkü ben el becerilerimi kullanarak onları birer esere dönüştürüyorum” diye yazdırdı ve herkese atıkları değerlendirebileceklerinin mesajını verdi. Sergilemeye hazırladığı eserlerini de örnek gösterip, “Ortaya çıkan eserler çöplerin geri dönüşümünün kanıtı” dedi.

  [Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

  Yorumunuzu paylaşın:
  GÖRSEL/LER
  Geri Dönüşümü Olan Atıkları Esere Dönüştürüyor Geri Dönüşümü Olan Atıkları Esere Dönüştürüyor Fotoğraf yok Çanakkale TV
  • Katık Döner Yalı Islak Hamburger Mobitek Cafe Class Süslü Sanat Öz Makas İnşaat, Dekorasyon & Yapı Malzemeleri Kara Üzüm Otel & Restoran Emre Et Çanakkale Ciğercisi Sardunya Kız Öğrenci Yurdu İda Erkek Öğrenci Yurdu Gündüz Elektrik Duvar Cafe & Bar Old Troy Irish Pub & Restaurant Ayperi Güzellik Salonu Erdem İnşaat Yapı Malzemeleri ÖZTAŞ Yemek (Catering) Derin Deniz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ünal Halı & Mobilya Mağazaları