Kolesterol Kalp ve Damar Hastalığı Riskini Arttırıyor

Kolesterol Kalp ve Damar Hastalığı Riskini Arttırıyor

Kolesterol?ün kalp ve damar hastalıkları riskini arttırdığı belirtilerek, vatandaşların belli aralıklarla sağlık kontrolünden geçmeleri gerektiği açıklandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, çeşitli hastalıkların oluşma risklerini belirlemek ve mümkün olduğunda düşürmek üzere, her yaş ve cinsiyette bireylerin belli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmeleri gerektiğini belirterek, ?Hangi kontrollerin ne zaman ve hangi sıklıklarda yapılması gerektiği, uluslararası hekim örgütleri tarafından bilimsel kanıtlara dayalı olarak belirlenmekte ve öneriler rehber olarak yayınlanıp hekimlerin bilgisine sunulmaktadır? dedi.

Yetişkin bireylerde en önemli ve yaygın hastalık gruplarından birinin kalp hastalıkları olduğunu belirten Şahin, ?Kalp hastalığı riskini düşürmek için, yapılması gerekenlerin en başında sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapılması gibi yaşam tarzı değişiklikleri geliyor. Bunlara ek olarak kan basıncının düzenli olarak ölçülmesi ve yüksek kan basıncı mevcutsa tedavi edilmesi de çok önemli. Uluslararası geçerli ve güvenilir rehberler, 35 yaş üstü erkeklerde ve 45 yaş üzeri bayanlarda kan kolesterol ve yağ değerlerinin ölçülmesi ve elde edilen değerlere göre belli aralıklarla bu ölçümlerin tekrar edilmesi gerektiğini belirtiyor. Kan kolesterol değerlerinin istenenden yüksek olması kalp ve damar hastalıkları riskini arttırdığından, bu duruma önce sağlıklı beslenme, yeterli olmadığında ise uygun tedavi ile mücadele edilmesi gerekiyor? dedi.
Aile hekimlerinin, sağlıklı bireylerin sağlık kontrollerini yürütmek için en uygun tıp uzmanları olduğuna da dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, ?İlimizde henüz yaygın aile hekimliğine geçilmemiş olsa da üniversite hastanemizde Aile hekimliği polikliniği hizmet veriyor. Eğer 35 yaş üzeri erkek veya 45 yaş üzeri bayan grubuna giriyorsanız, kan yağ ve kolesterol düzeylerinize baktırmak ve diğer sağlık kontrollerinizi yaptırmak için Aile hekimliği polikliniğimize başvurabilirsiniz? dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumunuz