Sigara Yasağının Anayasa’ya Aykırı Olduğuna Dair İlk Dava Çanakkale’de Açıldı

Sigara Yasağının Anayasa’ya Aykırı Olduğuna Dair İlk Dava Çanakkale’de Açıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük?ün oğlu, stajyer avukat ve Anayasa Hukuku doktora öğrencisi Tevfik Sönmez Küçük, önceki gün yakınlarını ziyaret etmek üzere İstanbul’dan Çanakkale’ye geldiğini belirterek, “Bu ziyaretim sırasında akşam saatlerinde bir restoranda kapalı alanda yemek yerken sigara içmeye başladım. Mekan sahibi sigara içmemem için beni uyardı. Ancak ben bu uyarıya rağmen sigara yasağı uygulamasının insan haklarına aykırı olduğunu belirterek içmeye devam ettim. Sonrasında da emniyet kuvvetleri tarafından tarafıma 69 TL ceza yazıldı.

Ben bu yasağın Anayasa’ya aykırı olduğu kanaatindeyim. Bu çerçevede Çanakkale Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne, “Anayasa’ya aykırılık itirazı” ile birlikte idari işlemin iptali ve olayın Anayasa Mahkemesi’ne intikali için dava açtım. Ben özgürlüklerin sigara içmeyenlerin olduğu kadar sigara içenlerin de hakkı olduğuna inanıyorum. Başta Almanya ve Belçika olmak üzere pek çok demokratik ülke bunu yapabiliyor. Biz de yapabiliriz” dedi.

Sigara ile mücadele etmenin devletin ve sivil toplum örgütlerinin en doğal hakkı olduğunu anlatan Tevgik Sönmez Küçük, “Ben de bu mücadeleyi destekliyorum. Ancak sigara tüketimi ile ilgili mücadele farklı bir şey, bir özgürlüğün tamamen görmezden gelinmesi farklı bir şey. Anayasa ve hukuk herkesin hukuku. Bu Anayasa, sigara içmeyenlerin olduğu kadar sigara içenlerin de Anayasa’sı. Bu sebeple yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunu düşünerek Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne başvurmuş bulunuyorum. Bu dava

Türkiye’de bir ilk özelliğini de taşıyor. Takdir tabii yüce mahkemenindir. Eğer olayın Anayasa Mahkemesi’ne intikal etmesine kararı verilirse bu olay Anayasa Mahkemesi’nin önüne gidecek. Bu gündemdeki tartışmalar da burada alınacak kararla sona ermiş olacak” diye konuştu.

İHA

Filtreler:

Yorumunuz