Çanakkale İçinde
Helen Doron Oksygen Haşere Böcek İlaçlama Anzac Hotels
BİR İŞLETME SAHİBİ MİSİNİZ?
  • Siz de Kurumsal Üyemiz olarak işletmenizle ilgili haberlerinizi ve ilanlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık

: Kasım 25, 2010 | Genel Haberler Kültür Sanat | Görüntülenme: 2.326
Reklam Reklam

Yıllarca birçok ünlü ses sanatçısının yanında klarnet çalan Aydın Çanakkaleli, memleketinde hayatını kaybetti. Ünlü klarnet ustasının cenazesinde hiçbir sanatçının bulunmaması ve çelenk gönderilmemesi dikkat çekti.

Yıllarca Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve Emel Sayın gibi ünlü isimlerin orkestrasında klarnet çalan Aydın Çanakkaleli (60), geçirdiği rahatsızlık sonucu evinde hayatını kaybetti. Emekli olduktan sonra yaşamını Çanakkale’de Fevzipaşa Mahallesi’ndeki evinde geçiren ünlülerin klarnet ustası, bir süre Çanakkale’de Ses ve Saz Sanatçılarını Yetiştirme, Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği’nin başkanlığını yapmıştı. En büyük hedefinin Çanakkale’de ses ve saz sanatçıları yetiştirme okulu açmak olduğunu belirten Aydın Çanakkaleli, bu konuda da valilik ve üniversiteye teklif götürmüştü.

Evli ve 4 çocuk babası olan Aydın Çanakkaleli için ikindi vakti Kurşunlu Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenazeye katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Aydın Çanakkaleli’nin önemli bir klarnet ustası olduğunu belirterek, “Aydın Çanakkaleli yıllarca bu kente önemli hizmetler vererek ilimizi şehir dışında da en iyi şekilde temsil etti. Sonunda Çanakkale’ye geri dönerek kendi topraklarında yaşamak istedi. Onu unutmayacağız” dedi. Başkan Gökhan, gazetecilerin yıllarca birlikte çalıştıkları sanatçıların bu son gününde klarnet ustasını hatırlamamalarını da müzisyenlerin bir kaderi olarak değerlendirerek, “Genelde müzisyenlerin hayatlarını kaybetmelerinin ardından bu tür manzaralar yaşanıyor. Bu onların kaderi” dedi.
Cenaze törenine katılan İstanbul Ses ve Saz Sanatçıları Dernek Başkanı Seyfettin Uras da Aydın Çanakkaleli’nin; Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve Emel Sayın gibi Türkiye’de birçok ünlü sanatçı ile çalıştığını belirterek, “O gerçek bir sanatçıydı. Yıllarca çok sayıda sanatçı ile çalıştı. Hastalığının ardından bu şekilde görülmek istemediği için evinde tedavisini sürdürüyordu. Ölümü çok ani oldu. Bir bakıma pek hazırlık da yapamadık. Beraber çalıştıkları sanatçıların bir kısmının bu sebeple haberi olmamış olabilir” dedi.

Aydın Çanakkale’nin cenazesi, daha önce ünlü bestekar Teoman Alpay’a kabri başında klarnet çaldığı eski mezarlıkta toprağa verildi.

İHA

YORUMLAR
SON HABERLER
GÖRSEL/LER
Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık
Yalova Restaurant
Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık Fotoğraf yok Çanakkale TV
ÇTSO Evi
↓ YENİ KURUMSAL ÜYELERİMİZ // TÜMÜ
KURUMSAL ÜYELERİMİZDEN...
2475
KONAKLAMA
  • Siz de Kurumsal Üyemiz olarak işletmenizle ilgili haberlerinizi ve ilanlarınızı yayınlayabilirsiniz.
Reklam Alanı
STK'lardan...
KÜLTÜR & SANAT [TÜMÜ]
Fotoğraflarla Truva Atı'nın İzinde
İŞ DÜNYASI [TÜMÜ]
Reklam Alanı
SİYASET [TÜMÜ]
SAĞLIK [TÜMÜ]
Reklam Alanı
SPOR [TÜMÜ]
Çanakkale Dardanelspor