Reklam Alanı
Reklam Alanı
Çanakkale İçinde
Ayhan Gider Reklam Alanı Anzac Hotels
 • #7Haziran2015
 • #KazDağları
 • #Deprem
 • #Kadın
 • Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık

  Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık
  Yalova Restaurant
  Çanakkale İçinde
  ÇANAKKALE İÇİNDE
  // BİR KENT GÜNLÜĞÜ
  Kasım 25, 2010 / 2.743 Görüntülenme

  Yıllarca birçok ünlü ses sanatçısının yanında klarnet çalan Aydın Çanakkaleli, memleketinde hayatını kaybetti. Ünlü klarnet ustasının cenazesinde hiçbir sanatçının bulunmaması ve çelenk gönderilmemesi dikkat çekti.

  Yıllarca Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve Emel Sayın gibi ünlü isimlerin orkestrasında klarnet çalan Aydın Çanakkaleli (60), geçirdiği rahatsızlık sonucu evinde hayatını kaybetti. Emekli olduktan sonra yaşamını Çanakkale’de Fevzipaşa Mahallesi’ndeki evinde geçiren ünlülerin klarnet ustası, bir süre Çanakkale’de Ses ve Saz Sanatçılarını Yetiştirme, Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği’nin başkanlığını yapmıştı. En büyük hedefinin Çanakkale’de ses ve saz sanatçıları yetiştirme okulu açmak olduğunu belirten Aydın Çanakkaleli, bu konuda da valilik ve üniversiteye teklif götürmüştü.

  Evli ve 4 çocuk babası olan Aydın Çanakkaleli için ikindi vakti Kurşunlu Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenazeye katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Aydın Çanakkaleli’nin önemli bir klarnet ustası olduğunu belirterek, “Aydın Çanakkaleli yıllarca bu kente önemli hizmetler vererek ilimizi şehir dışında da en iyi şekilde temsil etti. Sonunda Çanakkale’ye geri dönerek kendi topraklarında yaşamak istedi. Onu unutmayacağız” dedi. Başkan Gökhan, gazetecilerin yıllarca birlikte çalıştıkları sanatçıların bu son gününde klarnet ustasını hatırlamamalarını da müzisyenlerin bir kaderi olarak değerlendirerek, “Genelde müzisyenlerin hayatlarını kaybetmelerinin ardından bu tür manzaralar yaşanıyor. Bu onların kaderi” dedi.
  Cenaze törenine katılan İstanbul Ses ve Saz Sanatçıları Dernek Başkanı Seyfettin Uras da Aydın Çanakkaleli’nin; Zeki Müren, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve Emel Sayın gibi Türkiye’de birçok ünlü sanatçı ile çalıştığını belirterek, “O gerçek bir sanatçıydı. Yıllarca çok sayıda sanatçı ile çalıştı. Hastalığının ardından bu şekilde görülmek istemediği için evinde tedavisini sürdürüyordu. Ölümü çok ani oldu. Bir bakıma pek hazırlık da yapamadık. Beraber çalıştıkları sanatçıların bir kısmının bu sebeple haberi olmamış olabilir” dedi.

  Aydın Çanakkale’nin cenazesi, daha önce ünlü bestekar Teoman Alpay’a kabri başında klarnet çaldığı eski mezarlıkta toprağa verildi.

  İHA

  Yorumunuzu paylaşın:
  GÖRSEL/LER
  Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık Ünlü Klarnet Ustasına Büyük Vefasızlık Fotoğraf yok Çanakkale TV
  • Katık Döner Yalı Islak Hamburger Mobitek Cafe Class Süslü Sanat Öz Makas İnşaat, Dekorasyon & Yapı Malzemeleri Kara Üzüm Otel & Restoran Emre Et Çanakkale Ciğercisi Sardunya Kız Öğrenci Yurdu İda Erkek Öğrenci Yurdu Gündüz Elektrik Duvar Cafe & Bar Old Troy Irish Pub & Restaurant Ayperi Güzellik Salonu Erdem İnşaat Yapı Malzemeleri ÖZTAŞ Yemek (Catering) Derin Deniz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ünal Halı & Mobilya Mağazaları