Çanakkale İçinde
Helen Doron Oksygen Haşere Böcek İlaçlama Anzac Hotels
 • #ÇanakkaleBienali
 • #Deprem
 • #Kadın
 • 3.114 Görüntülenme

  Yağmur Altında Deve Güreşi Festivali

  Çanakkale İçindeÇANAKKALE İÇİNDE
  // BİR KENT GÜNLÜĞÜ
  REKLAM
  Şubat 15, 2010
  Yağmur Altında Deve Güreşi Festivali

  Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinde yağmur altında düzenlenen deve güreşi festivali büyük ilgi gördü.

  Umurbey stadında gerçekleştirilen ve Ege ve Marmara bölgesinden 120 çift devenin katıldığı deve güreşi festivalini 3 bine yakın güreş sever izledi. Yağışlı havada yapılan güreşlerde develer birbirleriye kıyasıya güreşirken, vatandaşlar da bol bol deve sucuğu yiyip eğlenerek bu anın tadını çıkardı. Karacaören köyünden Ömer Özdoğan’ın baş hakemliğinde başlayan güreşte zaman zaman boyunları kilitlenen develeri ile urgancılar birbirlerinden güçlükle ayırabildi. Müsabakalar sonunda Kaymakamlık kupası için Aydın Ulucak’tan “Çılgın Özer” ve Edremit’ten “En İyisi Ceylan” karşılaştı. Güreş sonunda “Çılgın Özer” kaymakamlık kupasını alırken, 2 olan “En İyisi Ceylan” ise belediye kupasını aldı.

  Güreş ile ilgili açıklamalarda bulunan Umurbey Belediye Başkanı Ahmet Vedat Özkan, belediye meclisinde alınan kararla deve güreşlerinin bundan sonra her yılın Şubat ayında festival olarak yapılmasını kararlaştırdıklarını belirterek, “Uzun süreden bu yana hava muhalefeti dolayısıyla deve güreşlerinin ertelenmesi beldemizdeki güreşlere ilgiyi arttırdı. Giriş ücretinin 10 TL olduğu güreşlerde bayan izleyicilerden ise ücret alınmadı. Ege ve Marmara bölgesinden 120 çift devenin katıldığı deve güreşi festivalini 3 bine yakın güreş sever izledi. Gelecek yıllarda bu ilginin daha da fazla olmasını bekliyoruz” dedi.

  İHA

  Yorumunuzu paylaşın:
  KATEGORİLER: Genel Haberler
  BU İÇERİK İÇİN ARAMA MOTORU KILAVUZ SÖZCÜKLERİ: deve guresı,umurbey deve güreşi,deve
  Yalova Restaurant
  GÖRSEL/LER
  Yağmur Altında Deve Güreşi Festivali Fotoğraf yok Fotoğraf yok Çanakkale TV
  • Katık Döner Yalı Islak Hamburger Mobitek Cafe Class Süslü Sanat Öz Makas İnşaat, Dekorasyon & Yapı Malzemeleri Kara Üzüm Otel & Restoran Emre Et Çanakkale Ciğercisi Sardunya Kız Öğrenci Yurdu İda Erkek Öğrenci Yurdu Gündüz Elektrik Duvar Cafe & Bar Old Troy Irish Pub & Restaurant Ayperi Güzellik Salonu Erdem İnşaat Yapı Malzemeleri ÖZTAŞ Yemek (Catering) Derin Deniz Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ünal Halı & Mobilya Mağazaları

 • SON HABERLER