10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Kutlandı

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Kutlandı
10 Aralık 2012

İnsan Hakları Günü etkinlikleri kapsamında “İnsan Hakları Perspektifinden Kadın ve Kız Çocuklarının Haklarına Bakış” adlı Konferans gerçekleştirildi.

İnsan Hakları günü çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Etkinlikler dahilinde Süleyman Demirel Konferans Salonunda “İnsan Hakları Perspektifinden Kadın ve Kız Çocuklarının Haklarına Bakış” konulu konferans düzenlendi. Düzenlenen panelde konuşan Vali Güngör Azim Tuna; “Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından her yıl 10 Aralık tarihinde kutlanan günün esas amacı tanımlamaya uygun olarak insan haklarının uygun şekilde direk uygulanmasından geçiyor. İnsanlık tarihi boyunca haklar mücadelesi verildi ve bütün bildirge ve anlaşmalarda işaret edildiği üzere özgürlük, eşitlik, onur gibi insancıl değerler için savaşıldı ve bedeller ödendi. Bildirgeler hak mücadelesinde itici güç oldu. İnsanın sadece insan olmasından kaynaklanan temel hakkına ilaveten, eğitim hakkının ve yaşamını sürdürmesi için gerekli toplumsal huzur gibi çeşitli hakları vardır. Bütün milletler İnsan Haklarını temel alarak uygulaması gerekiyor ve son yıllarda bunun geliştirilmesi için adımlar atıldı” dedi.

Konuşmaların ardından hafta çerçevesinde düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Düzenlenen etkinliğe Vali Güngör Azim Tuna, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü ve vatandaşlar katıldı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir