10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak 2013

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Aktif Gazeteciler Derneği ve Çanakkale Gazeteciler Derneği çelenk sunum töreni düzenledi. Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından hayatlarını kaybeden duayen gazetecilerin mezarları ziyaret edildi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Çanakkale’de etkinlikler ile kutlandı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinlik Aktif Gazeteciler Derneği ve Çanakkale Gazeteciler Derneği çelenklerinin sunumu ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşan Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Gökhan Kökçak ülkede gazetecilik görevini yerine getirmek isteyen basın emekçilerinin her geçen gün daha da artan sıkıntılarla ve baskılarla karşı karşıya kalmakta olduğunu belirterek; “Ülkemizde sadece gerçekleri halka duyurmayı kendine amaç ve uğraş edinen gazeteciler,10 Ocak 1961’de anayasal hak olarak elde ettikleri “10 Ocak Gazeteciler Bayramını’ ne yazık ki 12 Mart 1971’de kaybetti ancak bayramla birlikte birçok sosyal haklarını da yitirdi. Ülkemizdeki darbe dönemleri biz gazeteciler için her daim baskı, sansür, zindan oluşturmuş ve özgür kalemler susturulmak istenmiştir. Bugün geldiğimiz durum açısında da iç açıcı durumda değiliz. Hapishanelerde tutuklu bulunan en fazla gazeteciye sahibiz. Bugün sizlere ‘hapishaneler boşaldı, tek bir tutuklu gazeteci kalmadı’ demek isterdim ancak diyemiyorum. Özgür kalemlere pranga vurulması ülkemiz açısından da olumsuz durum yaratmakta. Türkiye’de biz basın mensuplarının çözülmesi gereken sorunlarının üzerine iktidarı ve muhalefetiyle ortak yürünmesi, ortak hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Umudumuz 4. Yargı paketindedir. Bugün burada bizlere bağımsız Türkiye Cumhuriyetini armağan eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi saygı, minnetle anıyor, aramızdan ayrılan basın şehitleri ve yaşamını yitiren meslektaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği olarak; bizim mücadelemiz; Özlük haklarımızın genişletilmesi, gazetecilerin gasp edilen yıpranma paylarının geri alınması, ifade özgürlüğünün suç olmaktan çıkarılması yönünde olacaktır. Hepimizin ortak gayesi bir olmak, diri olmak, güçlü olmak üzerine olmalıdır. İyi ki varsınız siz gazeteciler ve gazeteci dostları” dedi.

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Burak Gezen ise konuşmasında gazetecilerin yıpranma hakkının tekrar geri verilmesiyle birlikte 10 Ocak’ları kutlamaya başlayacaklarını söyledi.

Gezen konuşmasında, gazetecilerin 10 Ocak 1961 tarihinde çalışma koşullarına iyileştirmeler getiren 212 Sayılı Yasa’ya kavuştuğunu ve 52 yıl önce kabul edilen bu yasayla çalışma yaşamında yıpranma hakkını kazandığını hatırlatarak, “10 Ocak tarihinin böylece gazeteciler dönüştü. 1971 askeri darbesiyle gazetecilerin hak ve özgürlüklerine bazı kısıtlamalar getirilinceye kadar devam etti. Sonrasında, 10 Ocak Bayram olarak kutlanmak yerine, Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başlandı. 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bu kez de gazetecilerin yıpranma hakları gasp edildi. Oysa gazeteciler sürekli stres altında, hatta can güvenliği tehdidi altında görev yapmakta. Meslekleri uğruna canlarını yitiren meslektaşlarımızın olduğu gerçeği göz ardı edilmekte. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, basın çalışanlarının yıpranma haklarının geri verilmesi için geçen yıl başlattığı çalışmanın sonucunu dikkatle takip etmekteyiz. Yıpranma hakkımız iade edildiğinde, 10 Ocak tarihi gazeteciler için yeniden bir bayrama dönüşecektir. O zamana kadar ise 10 Ocaklar gazetecilerin yıpranma haklarını geri alabilmek adına mücadele ettikleri bir gün olarak kalacaktır. Gazetecilerin yıpranma hakkının tekrar geri verilmesiyle birlikte 10 Ocakları kutlamaya başlayacağız” dedi.

GAZETECİLER DUAYENLERİNİ UNUTMADI
Aktif Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Çanakkale’de aynı gün vefat eden duayen gazetecileri ve Gazeteci Yazar Mehmet Emin Cantürk’ü 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde mezarları başında andı.

Aktif Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu TRT muhabiri Turhan Narler, Anadolu Ajansı muhabiri Yaşar Türe ve Gazeteci Yazar Mehmet Emin Cantürk’ü şehir mezarlığındaki kabirleri başında dua ederek hatıralarını anlattı. Hayattayken yan yana habere giden, öldüklerinde de yan yana gömülen iki gazetecinin mezarlarına, çiçek buketleri bıraktı.

AKTİF GAZETECİLERDEN ANLAMLI ETKİNLİK
Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği kurulduğu günden bu yana kısa sürede anlamlı etkinliklere imza atmaya devam ediyor. Dernek Başkanı Gökhan Kökçak ve yönetim kurulu üyeleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle başlattıkları mavi kapak kampanyasında topladıkları kapakları Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesini ziyaret ederek teslim ettiler.

Ziyarette konuşan Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Gökhan Kökçak günün önemine dikkat çekerek; “Bizlerin de engelliler gibi alamadığı belirli hakları var. Bu hakların alınması için çalışmalarımızı sürüyoruz. Zor şartlar altında bu meslekleri idame ettirmeye çalışan arkadaşlarımızın huzurlu ve rahat ortamlarda bu mesleği yapmalarını sağlamak birinci hedefimizdir. 10 Ocak çerçevesinde de anlamlı bir etkinliğe imza atmak istedik ve topladığımız kapakları sizlere teslim ediyoruz. Umarım ihtiyacı olan birine bir nebzede olsa katkımız olmuştur” dedi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Batdal da ziyaretten onur duydukların ifade ederek; “Bizlerde bu anlamlı etkinliğinizden dolayı sizleri kutluyoruz. Bu mesleğin zorluklarını bizlerde işçin içine girince öğrenmiş olduk. Ben bütün gazeteci arkadaşlarımızın gününü kutluyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında tekerlekli sandalye bağışı sağlanması koşuluyla, toplanan kapaklar Türkiye Görme Engelliler Derneği’ne teslim edildi. Dernek tarafından alınan sandalye ihtiyaç sahibine verilecek.

GÖKHAN BASIN MENSUPLARIYLA KAHVALTIDA BULUŞTU
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla düzenlediği kahvaltıda buluştu.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan her yıl olduğu gibi bu yılda hem 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlamak hem de 2012 yılını değerlendirmek amacıyla kahvaltı düzenledi. Akol Otel’de düzenlenen kahvaltıda konuşan Gökhan basının, demokrasinin vazgeçilmez unsurları arasında olduğunu kaydetti. Gökhan; “Gazetecilik mesleği, çok büyük fedakarlıklar isteyen ve zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşan gazetecilerimiz sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken bir taraftan da halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirmektedirler. 10 0cak 1961 tarihinde kabul edilen yasa ile gazetecilere önemli haklar sağlanmış, ancak, aradan geçen zamanda hakların ileri gitmesi bir yana hak gaspları sürekli artmıştır, gazeteciler bayramlarını kaybetmiş, ağır baskı karşısında sinmiş ve sindirilmiş, sessizleştirilmiş ve çalışma koşulları da zorlaşmıştır. Zor çalışma koşullarında bu önemli göreve katkıda bulunan yerel ve ulusal basının temsilcileri olan değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” dedi. Gökhan gazetecilere yönelik konuşmasının ardından 2012 yılı yatırımları ile ilgili de bilgiler verdi. 2012 yılının kendileri açısından başarılı geçtiğini belirten Gökhan; ” 2012 yılında en büyük yatırımımız atık su artıma tesisimiz oldu. Bu kentimiz için çok ciddi bir ihtiyaçtı. Bu proje ile ilgili 25 milyon TL’lik kredimiz çıktı. Şu anda hızlı bir şekilde hem tesis, hem hatlarımız devam ediyor” dedi. Başkan Gökhan ayrıca kentte devam eden yatırımlar ilgilide kısa bilgiler vererek; “Asfaltlama çalışmalarımız da hızlı bir şekilde devam ediyor ve bunlar önemli yatırımlardır. Geçen yıl 7 bin metrekarelik bir arsa satın aldık. Bu arsada evde tek başına bırakılamayacak durumda olan, yatalak olmayan ancak kendi başına hizmet etme güçlüğü çeken yaşlıların bir araya geleceği ve sosyalleşecekleri buluşma evi yapacağız. Ayrıca 0-13 yaş arasındaki çocuklarla ilgili de kültür, spor, eğlence ve etkinlik merkezi planlamamız var. Anafartalar Otelinde 29 Ekim tarihinde tahliye işlemi gerçekleştirilmiş olacak. Bunun yanında alt yapılarımızı bu yılın Ekim ayı sonuna kadar tamamlayacağız. Artık altyapı işimiz kalmayacak. Cumhuriyet Meydanı ve Muammer Aksoy Meydanı ile ilgili bir proje çalışmamıza başladık. Umut ediyorum ki yıl sonuna kadar bu projemiz netlik kazanacak ve 2014 yılında bu projenin yapına başlayacağız” dedi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan değerlendirmesinin ardından meslekte 28 yılını tamamlayan gazeteci Cemal Oral’a saat hediye etti.

[Medya Hedef & canakkaleninrehberi.com]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir