12. Türk-Yunan Dostluk Festivali Gökçeada ve Samothraki Adalarında: “Temiz Deniz”

Onur Özer
29/07/2013
29 Temmuz 2013

Bu yıl 12’ncisi düzenlenecek olan Türk-Yunan Dostluk Festivali kapsamında 13-15 Eylül 2013 tarihleri arasında Türkiye’de Gökçeada (İmroz) ile Yunanistan’da Samothraki (Semadirek) adalarında etkinlikler gerçekleşecek. Her yıl farklı temalarla farklı noktalarda yapılan festivalde bu yıl “Temiz Deniz” temasıyla yola çıkılıyor. Türk-Yunan Dostluk Festivali 13 Eylül Cuma günü Samothraki adasında başlayacak ve 15 Eylül Pazar günü Gökçeada’da sona erecek.

Festivalin Bu Seneki Teması: “TEMİZ DENİZ”
Türkiye ve Yunanistan’dan dostluk ve barış gönüllülerinin kurduğu dernek yıllardır iki ülke toplumlarını bir araya getirerek karşılıklı anlayışı geliştirmek amacıyla festivaller düzenliyor. Defne-Nea Dafni Türk-Yunan Dostluk Derneği, bu sene ‘Temiz Deniz’ temasıyla 12’ncisini düzenlediği festivalle akademisyen, sanatçı, bilim adamı, gazeteci ve diplomatların da katkılarıyla iki ülke arasında köprüler kurmaya devam ediyor.

Festivalde tüm Yunanistan ve Türkiye yurttaşlarının ortak yaşam alanı olan, sadece iki yakasında yaşayanlara değil, başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insanlara ilham veren Ege Denizi’nin kıyısındaki yerleşimlerden kaynaklanan atıklarla, sanayi kuruluşlarının deşarjlarıyla, yağışların getirdiği süzülmeyle, tarımsal faaliyetlerle, denize ulaşan akarsularla kirlenme tehditi altında olduğuna dikkat çekilerek Ege Denizi’nin iki yakanın insanları için daha yaşanır hale getirilmesi, gelecek kuşaklara korunmuş, temiz, kalkınmada sürdürülebilirlik hedefini gerçekleştirerek bırakılması amaçlanıyor.

Samothraki (Semadirek), Ege’nin kuzey ucunda, güneydoğusundaki Gökçeada’dan 37 km, kuzeyindeki Yunanistan ana karasındaki en yakın noktadan (Dedeağaç yakınları) 48 km uzaklıkta bir ada. Yüzölçümü 178 km2 ve nüfusu 2700 civarında. 1624 metreye yükselen en yüksek tepesi Oros Fengari (Ay Dağı) havanın net olduğu günlerde Çanakkale batı sahil şeridinden kolaylıkla görülebiliyor. Yunanca ismi Trakya Samos’u (Sisam adasının Yunanca adı) anlamında Samos Thrakis’den gelmiş, Osmanlı döneminde yüksek dağ silüetine uyumlu bir isimle “Semadirek” şeklinde adlandırılmış. En önemli özelliği, adadaki ‘Büyük Tanrılar Mabedi. Mabet, helenistik dönemde bölgenin en önemli kutsal mekanı olarak kabul ediliyor. “Kanatlı Zafer Heykeli” veya “Kanatlı Zafer Anıtı” ise Yunan mitolojisi zafer tanrıçası Nike’nin MÖ 3. yüzyıldan kalma bir mermer heykeli. Samothrakili Nike olarak anılan heykel dünyanın en önemli heykellerinden birisi olarak kabul ediliyor ve 1884 yılından beri Paris’teki Louvre Müzesi’nde, kol ve baş kısımları bulunamadığı için başsız ve kolsuz bir biçimde sergileniyor.

Defne-Nea Dafni Türk-Yunan Dostluk Derneği
2001 yılında Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluk ilişkilerini sosyal, ekonomik, kültürel ve sanatsal alanlarda daha da ileri seviyelere ulaştırmak, Türk Yunan dostluğunu, kültürel paylaşımı geliştirmek, barış ve birliktelik amacıyla her iki ülkeden aralarında akademisyen, sanatçı, bilim adamı, gazeteci ve diplomatlar tarafından kurulan Defne-Nea Dafni Türk Yunan Dostluk Derneği ismini Yunan tanrısı Apollon’un sevgisinden kaçarak bir ağaca dönüşen Daphne’den alıyor.

İlk kez 2002 yılında Bozcaada’dan ‘Dalga’ diyerek yola çıkan Türk ve Yunan Defneleri,
– 2003’te Çanakkale’de Güzelyalı’da barışın ve dostluğun ‘Rüzgar’ını estirdiler.
– 2004’te Aleksandropolis’te (Dedeağaç), Midilli’de, Assos’ta, İstanbul’da ‘Köprüler ve Duvarlar’ın peşine düştüler.
– 2005’te Selanik’ten İzmir’e ‘Limanlar’da buluştular.
– 2006’da Denizli’den Samos’a ‘Çevre, Yaşam ve Barış’ için yola çıktılar.
– 2007’de Antalya’dan Rodos’a ‘Yüzleri Yüzlerimiz’ dediler. 2008’de Aydın’dan Fourni’ye ‘Su ve Işık’ için el ele verdiler. 2009’da Kavala ? Kapadokya arasında gecikmiş bir ‘Kavuşma’yı gerçekleştirdiler.
– 2010’da Ksanti’den (İskeçe) Prens Adaları’na ‘Binlerce Güvercin’ olup uçtular.
– 2011’de ise ilk kez iki ülke sınırları dışına çıkıp Avrupa’ya, Fransa’nın Strazburg kentine ‘Diyalog’larını taşıdılar.
– 2012’de Almanya’nın Stuttgart kentinde ‘Eğer’ dediler komşu geçmişlerine.
– 2013 yılında ise Samothraki ile Gökçeada arasında düzenlenecek festival ile tüm Yunanistan ve Türkiye yurttaşlarının ortak yaşam alanı olan Ege Denizi için “Temiz Deniz” için yola çıkıyorlar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir