Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
130 Yıllık Tarihi Bina Restore Edilecek

130 Yıllık Tarihi Bina Restore Edilecek

Çanakkale’de 1800’lü yılların sonunda konak şeklinde yapılan ve uzun yıllar ev olarak kullanıldıktan sonra günümüzde Sahil Sıhhiye binası olarak kullanılan tarihi yapının restore edileceği açıklandı.

Yaklaşık 130 yıllık tarihi yapının günümüze gelene kadar geniş kapsamlı bir restorasyon çalışmasından geçirilmediğini belirten Mimar Handan Altunel Uçar, “Tarihi yapı bu süre içinde küçük çaplı onarımlardan geçerek günümüze kadar gelebilmiş. Ancak yaptığımız incelemelerde iyi bir restorasyonunun şart olduğu ortaya çıktı. Şuan restorasyon öncesi röleve çalışmalarını sürdürüyoruz. Anıtlar Kurulu’ndan onaylandıktan sonra sanıyorum ki, 2013 yılı başı itibarıyla ihalesi yapılıp binada esaslı restorasyon yapılacak. Binanın restorasyona ihtiyacı çok fazla. Bu anlamda bu yıla kadar ciddi bir restorasyon çalışması yapılmamış. Genelde hep küçük basit onarımlar yapılmış. Yapılacak bu çalışma ile bu bina da Çanakkale’ye kazandırılmış olacak” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir