14 Şubat’ta “1 Milyar Kadın Ayaklanıyor / Kadına Şiddete Son!”

01 Şubat 2013

Dünya kadınları şiddete karşı dans ederek ayaklanıyor. Dünyanın dört bir yanında, insanlık dışı muamelelere maruz kalan kadınlar için başlatılan uluslararası bir kampanya olan “One Billion Rising” kapsamında Dünya kadınları 14 Şubat Sevgililer Günü’nde dans ederek ayaklanacak. Çanakkale‘de Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından kolaylaştırıcılığı üstlenilen etkinlik 12.00 – 13.00 saatleri arasında Morabbin Parkı Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda gerçekleşecek.

Küresel direniş için çağrı
Kampanya, şiddete ve tecavüze dikkat çekmeye çalışan V-Day hareketinin çağrısı ile gerçekleşiyor.

V-Day hareketi kampanyayı şöyle özetliyor: “Kampanyanın konsepti basit. Her üç kadından birinin şiddeti deneyimlediği istatistiğini hesapladığınızda, dünyada bir milyonu aşkın kadının şiddetten etkilendiğini görürsünüz. V-Day’in 15. yıldönümünde bir milyar kadını ve onlara değer verenleri bu şiddete son vermek için sokağa çıkmaya, yürümeye, dans etmeye ve taleplerini yükseltmeye çağırıyoruz. V-Day, kolektif gücü ve sınırlar ötesi dayanışmayı tüm dünyanın görmesini istiyor.”

Kadınlara yönelik yapılan çağrıda, “1 milyar kadının haklarının gasp edilmesi gaddarlık, ama 1 milyar kadının dans etmesi ise devrimdir” deniliyor. Dünya kadınları hem dansa davet ediliyor, hem de deneyimlerini paylaşmaya.

“V-Day” Hakkında
“V-Day” şiddete, tecavüze, enseste, sünnete ve seks köleliğine kaşı mücadele eden küresel bir kadın hareketi. Dünyada her kadının hayatı boyunca bir kere şiddet gördüğü ya da tecavüze uğradığı gerçekliğine dikkat çeken V-Day Hareketi bu nedenle dünyanın tüm kadınlarını küresel ayaklanmaya çağırıyor.
“Bir Milyar kadının şiddet görmesi gaddarlıktır bir milyar kadının dans etmesi ise devrimdir Diren, Dans Et, Ayaklan!” sloganıyla tüm kadınlar, kadınların ve kız çocuklarının istismarına karşı ayaklanacaklar.

One Billion Rising organizasyonunun resmi internet sitesine bu link ile ulaşabilirsiniz: http://www.onebillionrising.org/

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir