142 Yıllık Tarihi Gümrük Binasında Restorasyon Bilmecesi Sürüyor

142 Yıllık Tarihi Gümrük Binasında Restorasyon Bilmecesi Sürüyor
26 Ocak 2012

Çanakkale’de 1870 yılında inşa edilen ve ilerleyen yıllarda Çanakkale Gümrük Müdürlüğü’ne tahsis edilen tarihi binanın restorasyonu ile ilgili belirsizlik sürüyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer 475 metrekarelik alan üzerinde bulunan 142 yıllık tarihi binanın geniş kapsamlı restorasyonu ile 7 yıldan buyana devam eden yazışmaların son aşamaya geldiğini belirterek, “Yapılan incelemeler sonunda bu bina için oturulamaz raporu verilmiş. Bu kapsamda tarihi binanın restore edilip güçlendirilmesi konusunda 7 yıl öncesine dayanan bir çalışma var. 7 yıldan bu yana da binanın restorasyonu konusunda yapılan çalışmalar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile kurumumuz arasında gidip gelmiş. Sonunda tarihi binanın restorasyonu ile ilgili çizilen projemiz Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul edildi. Ancak binada gerekli çalışma yapılması için ruhsat alınması gerekiyor. Bu kapsamda bizden şimdi de statik proje isteniyor. Bunun yapılması için ise binanın boşaltılması gerekiyor. Biz geçici olarak kendimize bir yer bulduk. Eğer statik proje konusunda belediyeden bize bir cevap gelirse hemen binayı boşaltıp gerekli çalışmaların yapılmasından yanayız” dedi.

Öte yandan tarihi binanın temellerinin 142 yıl önce ahşap kazıklar üzerinde bulunduğu öğrenilirken, taşıyıcı kısımların binayı günümüz koşullarında taşıyıp taşımayacağının ise ancak statik projenin ardından belli olacağı açıklandı. Tarihi binanın taşıyıcılarının tahrip olduğunun belirlenmesi halinde ise güçlendirme yapılamaması durumunda binanın yıkımının dahi düşünülebileceği öğrenilirken, tarihi yapının yıkılmasına birçok kesimden tepki geleceği ifade edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir