18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 97. Yıldönümü Tören Programı Belli Oldu

26 Şubat 2012

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek “Zafer Haftası” programı belli oldu.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre etkinlikler 12 Mart Pazartesi sabahı saat 10.00’da Çimenlik Kalesi’nde gerçekleştirilecek Zafer Haftası açılış töreni ve övünç madalyalarının takdimi ile başlayacak. Aynı gün içinde çeşitli sergilerin açılışı yapılacak ve Eceabat ilçesinde “1915 Şehitleri Çanakkale Destanı Tiyatrosu”nun gösterimi gerçekleştirilecek. Gece de Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda “Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Konferansı” ile “Tiyatral Şiir Gecesi” etkinliği düzenlenecek. 13 Mart Salı günü ise il merkezinde çeşitli sergilerin açılışı yapılacak paneller ve tiyatro gösterileri sunulacak. 14 Mart Çarşamba günü ise sabah 10.00’da Cumhuriyet meydanında “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Koşusu”nun startı verilecek. Aynı gün içinde İntepe İzcilik Okulu’nda “Çanakkale Deniz Zaferi İzci Kampı” başlayacak. “Çanakkale Savaşları”nda Cephe Gerisi Sağlık Hizmetleri Sempozyumu”, “Desen ve gravür sergileri” ve “Aşıkların Dilinden Çanakkale” etkinliği ile Çarşamba günkü programlar sona erecek. 15 Mart Perşembe günü ise Olimpik Yüzme Havuzunda “Çanakkale Deniz Zaferi Yüzme Yarışmaları” yapılacak. 18 Mart stadyumunda ise pist yarışmaları gerçekleştirilecek. “Osmanlı Padişah Tuğraları Sergisi” ve çeşitli konserlerin de yapılacağı etkinlikler vatandaşların ziyaretine açık olacak. 16 Mart Cuma günkü program ise çeşitli sergi açılışları, yarışmalar konserlerle devam edecek. Cuma günkü programda ayrıca öğlen Şehitler Camisinde Çanakkale şehitleri için mevlit okutulacak. 17 Mart Cumartesi günü de çeşitli sportif faaliyetler, Çanakkale Boğazı gezisi, sergiler ve tiyatro gösterileri olacak.

18 MART TÖRENLERİNE ÇOK SAYIDA ÜST DÜZEY YETKİLİ KATILACAK
Öte yandan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü törenleri ise 18 Mart Pazar sabahı 08.30’da Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenklerin konulması ile başlayacak. Ardından 18 Mart Stadyumuna geçilecek. Mehteran bölüğünün konseri ile devam edecek kutlama programı Çanakkale şehrine verilen altın madalyanın bayrağa tokası, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile sürecek. Vali, Belediye Başkanı ve Boğaz Garnizon Komutanının vatandaşların bayramını kutlamasından sonra ise günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılacak. 50 dansçı ile 10 ayrı yörenin belli bir koreografi ile sunumundan sonra geçit töreni ile program sona erecek. Aynı gün saat 13.00’de ise Şehitler Abidesi’nde ayrı bir kutlama programı daha düzenlenecek. Törenden sonda hava ve deniz birliklerinin Çanakkale Boğazı’nda resmi geçit töreni düzenleyecek. Saat 16.30’da ise yapımı tamamlanan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkındaki Simülasyon Merkezi ile diğer yerlerin toplu açılış töreni yapılacak. Etkinlikler gece fener alayı ile sona erecek. Çanakkale Zafer Haftası etkinlikleri 25 Mart Pazar gününe kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek. Kutlamalar 25 Mart Pazar akşamı saat 20.30’da Orhan Hakalmaz konseri ve havai fişek gösterisi ile sona erecek.

Öte yandan 18 Mart törenlerine Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın katılmasının beklendiği ifade edilirken, Başbakan Erdoğan’ın 17 Mart günü Almanya programının olduğu, bu sebeple Çanakkale’ye gelip gelmeyeceğinin ise şuan için kesinlik kazanmadığı öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir