18 Mart Zafer Haftası Etkinlikleri Orhan Hakalmaz Konseri ile Sona Erdi

26 Mart 2012

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. Yıldönümünü etkinlikleri Valilik tarafından organize edilen Orhan Hakalmaz konseri ile sona erdi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Cumhuriyet meydanındaki etkinlik halk oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin şiir ve İstiklal Marşı’nı okumalarının ardından ise Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna bir konuşma yaptı. Vali Tuna yaptığı konuşmada 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 97. Yıldönümünün bu yıl büyük bir coşkuyla kutlandığını belirterek; “Bizlere bu coşkuyu yaşatan ve en önemlisi bizlere bu toprakları vatan kılan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bizler bugün Şehitler Diyarı Çanakkale’de Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü bir avuç askerle düşmanı dize getiren Ezine’li Yahya Çavuşu, 276 Kilo mermiyi taşıyan kahraman Koca Seyid’imizi, vatan ve Bayrak uğruna kurban olarak cepheye gönderilen kınalı Hasan’larımız unutmadık. 97 yıl sonra dahi dün olduğu gibi bu özlem ve sevgi dinmek bilmiyor. Bugün bu toprakları güneyinden, kuzeyine, doğusundan, batısına hiçbir ayrım gözetmeksizin yüz binler ziyarete geliyor. Çünkü; tüm Türkiye’den Çanakkale’ de bir parça var. Sadece Türkiye’den mi? Halep’den, Mostar’dan, Şam’ dan, İşkodra’ dan, Kudüs’ den, Manastır’ dan kısacası 131 askerlik şubesinden kahramanlar var. Bundan 97 yıl evvel toprağa verdiğimiz 253 bin fidanımızı 14 gün boyunca düzenlemiş olduğumuz etkinliklerle anmaya çalıştık, ama ne yaparsak yapalım şehitlere olan borcumuzu ödeyemeyiz. Bizler bu şanlı tarihi canlı tutmak için Çanakkale Valiliği olarak 97. yıldönümünde 9 bin 700 gencimizi şehitlikte buluşturma kararlılığındayız. 2 hafta içinde yaklaşık 1000 öğrencimizi bugün itibariyle taşımış bulunmaktayız. Ayrıca 131 askerlik şubesinde bulunan kahramanlarımızın torunlarını 98. yıl dönümünde Çanakkale’ de buluşturmak istiyoruz. Buna ilave olarak imkansızlıklar nedeniyle buraya gelemeyen ve bu coşkuyu yaşama fırsatı bulamayanlar için 81 vilayetimize taşımak istiyoruz. Bu yıl “Biz Değil miydik?” projesiyle doğu ve güneydoğuda 12 ilimize ulaştık. Önümüzdeki yıl 81 İl’e ulaşacağız. 97 yıl evvel o yokluk ve yoksulluk günlerinde kahraman Mehmetçiklerimiz dil, din, ırk, mezhep ve meşrep ayrımı gözetmeksizin tek yürek olarak göğüs göğse çarpıştılar. 97 yıl evvel tesis edilen bu birlik ve beraberlik ve savaşta düşmana dahi gösterilen hoşgörü halen konuşulmaktadır. Çanakkale Deniz Zaferinin 100. yılı olan 2015 yılında tüm dünyaya bu topraklardan evrensel mesajlarını verecektir” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Orhan Haklamaz türküleri ile yaklaşık 5 bir kişiyi coşturdu. Etkinlik sonunda ise Vali Tuna, Sanatçı Orhan Hakalmaz’a günün anısına çeşitli hediyeler verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir