‘2. Çanakkale Bienali’ Hazırlıkları Sürüyor

‘2. Çanakkale Bienali’ Hazırlıkları Sürüyor
17 Haziran 2010

Çanakkale’de 20 Eylül-10 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “2. Çanakkale Bienali” ile ilgili çalışmalar bütün hızıyla sürüyor.

Bienal ile ilgili yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ilk kez 2008 yılında Troia Festivali etkinlikleri kapsamında yapılan bienalin bu yıl ikincisini yapacaklarını belirterek; ?Yeniliklerin, değişimlerin, dönüşümlerin, hoşgörüyü kabul ettiği kentimiz ilk kez 2008 yılında bir bienale ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda yapılan bienale Türkiye?nin yanı sıra Fransa, Norveç, İran, Kanada, Kore ve Japonya gibi çok farklı ülkelerden 56 sanatçı katıldı. Bu yılki bienalemizinin de büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. 30?a yakın ülkeden 70?e yakın sanatçının katılacağı bianelde kamusal alanlardan da yararlanacağız. Burada amaç sadece sanatla ilgilenenlerin bu sanat dallarını görmeleri değil, halkın da bu etkinlikleri katılımını sağlamak olacak. 20 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ?2. Çanakkale Bienali?mize bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz? dedi.

Bienal Koordinatörü İsmail Erten ise Çanakkale?nin kültür, tarih ve doğal özellikleri ile önemli bir yerleşim birimi olduğunu belirterek, ?2 yıl önce Çanakkale?de gerçekleştirdiğimiz bianelimizin bu yılki ana temasını ?kurgusal gerçekler, dönüşümler? olarak belirledik. Bu kente iyi bir çağdaş sanat bianeli çok yakışacak? dedi.

Bianel Direktörü Seyhan Boztepe de yaptığı konuşmada bienalin il merkezinde 15 farklı mekanda izlenime sunulacağını belirterek, ?Bianelimizin hazırlıkları bütün hızıyla sürüyor. Çağdaş sanata dair önemli sanatçıların eserlerinin sergileneceği bu yılki bianelemiz Çanakkale il merkezinde yaklaşık 15 farklı mekanda izlenime sunulacak. Bu büyük uluslararası proje, yeni bir çağdaş sanat merkezi olma yolundaki kentimize de büyük katkı sağlayacak. Günümüz gerçeğini irdeleyecek olan 2. Çanakkale Bianeli konulu salt düşünce üretimi olarak olmayıp, hayata dair çözümlemeler de getirerek, barış kültürüne pozitif bir katkı sunacak? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir