2. Çanakkale Kitap Fuarı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde Ziyaretçilerini Bekliyor

2. Çanakkale Kitap Fuarı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde Ziyaretçilerini Bekliyor
09 Aralık 2013

Uluslararası 2. Çanakkale Kitap Fuarı, Cumartesi günü Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi’nde başladı. 14 Aralık’a kadar devam edecek fuar, 10.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinin katıldığı fuara ulaşım için İskele Meydanı ve eski Otogardan ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’ne düzenli aralıklarla otobüs kalkacak.

Fuarın açılış günü konuğu Türkiye’nin Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals idi. Casals, ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi Dr. İbrahim Bodur Konferans Salonu’nda düzenlenen ve sunuculuğunu Gökhan Bayram’ın yaptığı konferansta, Çanakkale’ye gelmekten büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Küba’da uygulanan eğitim ve kültür politikalarını anlatan Casals, dünyanın büyük bir değişim dönemi içinde olduğunu ve Küba’nın da bundan azade olamayacağını belirterek, “Ancak Küba’nın bir farkı var. Küba kültür ve eğitim politikalarına yüksek oranda harcama yapmaktadır. Derin ekonomik krizler yaşadığımız günümüz dünyasında, Küba nitelikli ve ücretsiz eğitimin nasıl mümkün olduğunu göstermeye devam edecektir” dedi.

Küba’da uygulanan eğitim seferberliğinin büyük bir başarıya ulaştığını ve devrim öncesinde yüzde 58 olan okuma-yazma bilmeyenlerin oranının yüzde 3’e düşürüldüğünü ifade eden Casals, “Küba’da eğitim ne bir ticaretin konusudur ne de bir ayrıcalık. Herkes her düzeyde ücretsiz eğitim hakkına sahiptir. Ekonomik durumu ne olursa olsun, okul malzemeleri ücretsiz olarak karşılanır. Küba’da ortalama eğitim süresi 12 yıl ile lise düzeyindedir ve en yüksek üniversite mezunu yoğunluğu olan ülkelerdendir” diye konuştu.

Uluslararası 2. Çanakkale Kitap Fuarı, hafta boyunca, çeşitli konferans, panel ve gösteriler ile devam edecek. Fuarı ziyaret eden kitapseverler, fuar boyunca Nedret Yaşar’ın resim sergisi ile Necip Fazıl Kısakürek sergisini de gezebilecek.

Fuarın onur konuğu ülkesi ise Azerbaycan. Şair ve yazarlardan oluşan, Azeri edebiyatının önemli isimleri fuar boyunca kitapseverlerle birlikte olacak, söyleşi ve şiir dinletileri düzenlenecek. Fuar süresince ayrıca sergi ve çeşitli ülkelerin film gösterimleri de yer alacak.

Fuarda 2023 Ajansı, NTV Yayınları, Epsilon, Pegasus, Nemesis, 24, Can Yayınları, Caretta, TÜBİTAK, Kabalcı, Everest, Kashna, Pinus, O2, Nesin Vakfı-Düşün Yayınları, Semerkand, Akis Yayınları, Mola, Süreç Yayınları, Gökay Kitap, Yakamoz, Martı, Final Kültür Sanat, Onur, Puzel, Sofrono, Atlantis, Süleyman Kocabaş Kütüphanesi, Altınbilek, Özgür Dağıtım, Labirent, Yazılama, Esen Kitap, Bizim Kitaplar, Berikan Yayınevi, Aylak Adam, Sahaflar, Sahaf Turkuaz, Sahaf Pami, Sahaf Kırkambar, Sahaf Edebi Hayat, Sahaf Çınar, Sahaf Artemis, Sahaf Martı ve Sahaf Arşiv yayınevleri yer alacak.

Çok sayıda yazarın katılacağı fuarda Cumhurbaşkanı Abdulah Gül’ün dayısı Abdullah Şatoğlu, Prof. Dr. Mehmet İsmail, Ümit Yaşar Işıkhan, Sinan Yağmur ve Can Bonomo gibi isimler kitaplarını imzalayacak, konferans verecek. Fuara katılacak yazarlar arasında Avrasya Yazarlar ve Şairler Derneği’nden Yakup Deliömeroğlu, Rumeli Aydınları ve Yazarları Birliği’nden Osman Baymak Kosova ile Afaq Fedai, Harid Fedai, Toprak Işık, Eşref Karadağ, Nursel Çetin, Halil Özçelik, Çiğdem Gündeş, Miyase Sertbarut, Süleyman Kocabaş, Bengül Dedeoğlu, Yasemin Bülbül, Mehmet Reşit Çelikler, Suat Turgut, Ümit Yaşar Işıkhan, Nermin Devrimci, Gönül Aktürk, Halil Anlı, Ayşegül Gök, Celalettin Aksu, Abbas Karakaş, Şehmuz Şahin ve Erdal Demirkıran da bulunuyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir