2. İlyada Kırkyama Buluşması Başladı

2. İlyada Kırkyama Buluşması Başladı
19 Eylül 2013

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Grubu tarafından düzenlenen, “2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” Çimenlik Kalesinde düzenlenen açılış töreni ile başladı. Açılış töreninde yapılan konuşmalarda Kırkyama sanatının önemine değinildi.

Boreas Kırkyama Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Neşe Dincel konuşmasında “Geçtiğimiz yıl Eylül ayında sizlerin katılımıyla buluşmaların ilkini gerçekleştirmiştik. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz kırkyama buluşmasında sizleri barışın kentinde sizleri misafir etmekten büyük mutluluk duyuyorum. İlyada Destanı temalı kırkyama pano yarışması ve kırkyama yorgan yarışmalarının yanı sıra kırkyama eğitmen ve sanatçıları ile atölye çalışmaları ve söyleşilerin yer aldığı etkinliklerimiz kentimizin birçok yerinde gerçekleştirilecek. Etkinliklerimize 150 katılımcı 300 parça eser ile katılmaktadır. Bizlere bu organizasyonu gerçekleştirmede destek veren Kent Konseyi, Belediye ve çalışma grubuma teşekkür ederim.” ifadelerine yer verirken Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz da “Başta çalışma gurubu olmak üzere tüm katılımcıların heyecan içerisinde olduğunu görüyorum. Bu heyecanının yapılan sanattan kaynaklandığını düşünüyor ve her yeni kırkyama yeni bir şey yeni bir umuda yolculuk yeni bir eser ortaya koymak yeni bir ürün geliştirmek ve bu ürünü insanlarla paylaşmak demek. Buluşmaya uzak yerlerden gelen ve Çanakkale’den katılan tüm kırk yamacı dostlara iyi bir festival diliyorum.” sözlerini dile getirdi.

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Fatma Sağlam Olcaytu ise konuşmasında “Kent Konseyinin kırkyama çalışma gurupları yaratıcı güçlerini ortaya koyarak çok güzel eserler meydana getirdi. Kadının doğasında üreticilik var. Sizlerdebunu başardınız. Bundan sonrada çok güzel çalışmalar yapacağınıza yürekten inanıyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” sözlerine yer verdi.

Çimenlik Kalesindeki serginin açılışı Kırkyama Sanatçıları ve eğitmenleri Selma Kenter, Günsu Güngör tarafından gerçekleştirildi. Sergi katılımcıların büyük beğenisini topladı. 2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması 21 Eylül tarihinde, ödüllerin de dağıtılacağı kapanış töreniyle sona erecek.

Açılışa Çanakkale Belediye Başkan Vekili Fatma Sağlam Olcayto, Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, Deniz Müzesi Komutanı Deniz Yarbay Mehmet Çalışkan, Boreas Kırkyama çalışma grubu üyeleri, sanatseverler ve çok sayıda davetli katıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir