2. Kazdağları Buluşması Gerçekleşti

11 Mayıs 2015

8-9-10 Mayıs tarihlerinde Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi, Evciler köyüne bağlı Ayazma’da gerçekleşen 2. Kazdağları Buluşması’na bu yıl binlerce kişi katılım gösterdi. Çanakkale Çevre Platformu tarafından organize edilen ‘2. Kazdağları Buluşması’ için, Ayazma mesire yerine yaklaşık 500 çadır kuruldu. Yerli ve yabancı birçok çevrecinin olduğu buluşmada; altın madenleri, termik santraller, HES’ler, nükleer enerji, kirletilen yaşam alanları ve doğa katliamları protesto edildi.

Kazdağları’ndaki direnişe sessiz kalmayan yerli yabancı binlerce kişi, 2. Kazdağları Buluşması’na katıldı. Etkinliğin ilk gününde Ayazma kamp alanında toplanan çevreciler, çadırları kurduktan sonra İda Kamp ateşini yaktılar. Kazdağları’nın zirvesinde bulunan Sarıkız bölgesine zirve yürüyüşü gerçekleştirdi. 9 saat süren yürüyüş ve tırmanma sanrasında tekrar geriye dönen katılımcılar ikinci günde Evciler köyünde Bandista müzik gurubunun coşkulu konserini ve Bademler Kültür ve Sanat Derneği Tiyatro ekibinin sahnelediği Turgut Özakman’ın ‘Deliler’ oyununu izledi. Etkinliğe katılan Çanakkale Çevre Platformu dönem sözcüsü Prof. Dr. Türker Savaş, yaptığı konuşmada Çanakkaleli çevrecilerin verdiği mücadeleye destek vermek için gelen herkese teşekkür etti. Söyleşiler, sürpriz atölyeler, Müzik grubu Praksis ve “Dina Etnik Ensemble” grubunun şarkıları ile süren buluşma, akşam kamp ateşinde başlayan çevre forumu ile devam etti. Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden gelen yaşam savunucuları; geldikleri yerlerdeki çevre sorunlarını ve yürütülen mücadeleyi anlatarak, Kazdağları’ndaki sürecin takipçisi olacaklarının mesajını verdiler.

EVCİLER KÖYÜ’NDE SOKAK ŞENLİĞİ
Kazdağı Bulaşması’nın son günü ise Anneler Günü olan bugün Evciler Köyü Meydanı’nda gerçekleşti. Köylü kadınların yoğunlukta olduğu etkinlikte, müzik dinletisi gerçekleşti. Grup Burak Sis konseri ile katılımcılar coştu. Türkiye’nin ilk köy tiyatrosu olan Urla Bademler Köy Tiyatrosu tarafından Turgut Özakman’ın yazdığı ‘Deliler’ isimli oyun sahnelendi. Daha sonra köy halkı ve değişik yerlerden gelen çevreciler tarafından halk oyunları, çiftetelli ve harmandalı oynandı. Etkinliğe, Kazdağları’nda altın aranmasına karşı verdiği mücadeleyle bilinen CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı kampçılar buluşacak. Köy meydanında kurulan serbest kürsüde köylüler kendi yaşadıkları sorunları anlattı, çevreciler dinledi. Meydanda kurulan büyük bir pazarda ise yerel köy ürünleri satışa sunuldu.2. Kazdağları Buluşması, “Kazdağları’nda altın madenciliğine geçit yok” sesi yükselerek son buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir