2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali Hazırlıkları Devam Ediyor

Arkadaşım Bienal
17/02/2015
17 Şubat 2015

Çanakkale’de 9 Mayıs – 7 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Arkadaşım Bienal – 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Çanakkale Belediyesi, Arkadaşım Bienal Ekibi ve DADA Neşeli Fikirler Atölyesi işbirliğiyle yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kurum ve kişiyle ortaklık kurularak gerçekleştirilecek olan bienal “İçim Dışımdan Büyük” sloganıyla tüm çocukları bienale davet ediyor.

Küratörlüğünü Ani Setyan’ın yaptığı bienal kapsamında çocuklar, gençler ve eğitmenlerin farklı sanat disiplinleriyle, farklı malzeme, teknik ve ifade biçimleriyle tanışması ve özgün işler çıkarması amacıyla atölye çalışmaları, seminer, söyleşi ve sanatçı buluşmaları gerçekleştirilecek ve çalışmaların sonucunda ortaya çıkan işler kentin farklı mekanlarında izleyiciyle buluşacak.

Çanakkale’de bir çocuk bienali düzenleme fikri, 2010 yılında 2. Uluslararası Çanakkale Bienali sırasında çocukların önerisiyle gerçekleştirilen “Arkadaşım Bienal” projesi esnasında ortaya atıldı. Projeye çocukların yoğun ilgisi sonucunda 2011-2012 yıllarında Mavitay Çocukların Kültür Evi ve Çanakkale Belediyesi öncülüğünde; yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kurum ve kişiyle ortaklık kurularak 1. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali gerçekleştirildi.

Arkadaşım Bienal – 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali hazırlıkları kapsamında Çanakkale’de yürütülen “Arkadaşım Bienal Okul Atölyeleri”, “Arkadaşım Bienal Sanatçı Buluşmaları” ve “Özel Bienal Atölyeleri” programlarına bugüne dek yaklaşık 2000 çocuk katıldı ve 100’e yakın atölye çalışması gerçekleştirildi. Farklı sanat disiplinlerinden çocukların işlerinin gönderilmesiyle gerçekleşen bienal katılımı ve bienal kapsamında yürütülen “Bu İşte Parmağım Var” projesine katılımlar ise dünyadan ve Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen başvurularla devam ediyor. Porto Riko, Almanya, Ermenistan, Estonya, İspanya, Hollanda, Küba, Nepal, Hırvatistan, Mısır, İsviçre, Suriye ve Türkiye’den de Çanakkale, Adana, İzmir, Kocaeli, Muğla, Mardin, İstanbul, Diyarbakır, Konya, Trabzon ve Ankara katılımlarının gerçekleştiği bienal için başvurular 9 Nisan 2015 tarihine dek devam edecek.

Hayallerin sanat yoluyla bir araya geldiği Arkadaşım Bienal – 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali birlikte hayal etmek ve birlikte üretmek üzere dünyanın bütün çocuklarına açık.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir