2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali İçin Hazırlıklar Başladı

21 Kasım 2014

Çanakkale’de 9 Mayıs 2015-7 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Arkadaşım Bienal-2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali hazırlıkları başladı. Çanakkale Belediyesi, Arkadaşım Bienal Ekibi ve DADA Neşeli Fikirler Atölyesi işbirliğiyle yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kurum ve kişiyle ortaklık kurularak gerçekleştirilecek olan bienal “İçim Dışımdan Büyük” sloganıyla tüm çocukları bienale davet ediyor.

Küratörlüğünü Ani Setyan’ın yaptığı bienal kapsamında çocuklar, gençler ve eğitmenlerin farklı sanat disiplinleriyle, farklı malzeme, teknik ve ifade biçimleriyle tanışması ve özgün işler çıkarması amacıyla atölye çalışmaları, seminer, söyleşi ve sanatçı buluşmaları gerçekleştirilecek ve çalışmaların sonucunda ortaya çıkan işler kentin farklı mekanlarında izleyiciyle buluşacak.

Çanakkale’de bir çocuk bienali düzenleme fikri, 2010 yılında 2. Uluslararası Çanakkale Bienali sırasında çocukların önerisiyle gerçekleştirilen “Arkadaşım Bienal” projesi esnasında ortaya atıldı. Projeye çocukların yoğun ilgisi sonucunda 2011-2012 yıllarında Mavitay Çocukların Kültür Evi ve Çanakkale Belediyesi öncülüğünde; yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kurum ve kişiyle ortaklık kurularak 1. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali gerçekleştirildi.

Hayallerin sanat yoluyla bir araya geldiği Arkadaşım Bienal ? 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali birlikte hayal etmek ve birlikte üretmek üzere dünyanın bütün çocuklarına açık.

Arkadaşım Bienal

  • Adres: DADA Neşeli Fikirler Atölyesi Kemalpaşa Mahallesi Tekke Sokak No:46 Çanakkale / TÜRKİYE
  • Telefon: +90 5396950033
  • e-mail: arkadasimbienal@gmail.com
  • web sayfası: www.arkadasimbienal.com
  • Erdinç Alnıak (Tel: +90 5383892587)
  • e-mail: erdinc.alniak@gmail.com

Konsept
İÇİM DIŞIMDAN BÜYÜK

Yol açın bulduğum ilk renkli şeyle çizeyim,
Yol açın sokaktaki çamura şekil vereyim,
Yol açın tuhaf sesler çıkartayım,
Bırakın hareketlerimde, yürüyüşümde gariplikler olsun…
Ben şekillenirken; kişiliğim, benliğim şekillenirken beni ben yapan şeyler buradan başlıyor… Bunlar kendim olma yolundaki ilk adımlarım ve sonra ben sizin için komik-tuhaf olmaya devam da edebilirim, size de benzeyebilirim. Ama ya içimde inanılmaz bir potansiyelim var ise?!!! Hiç belli mi olur bakarsınız siz de o şiir gibi akan hayatımı seversiniz.
Yol açın coşkuyla akayım…
Bu süreçte malzemelerin, mekanın bana çok faydası var; sadece sanatçı olma yolunda değil; herhangi bir şey yaratma ve olma yolunda, öncelikle kendimi yaratabilme konusunda oyunun, kalemin, kağıdın, kilin, müziğin, dansın, hareketin, doğaçlamaların içimdekini dökme konusunda çok katkısı var… Hatta sizin çok önemsemediğiniz malzemeleri dökün önüme, ben size yeni şekiller, objeler, sesler, hareketler üretip yeni hali ile geri vereyim… Ben ve arkadaşlarım bunu kolaylıkla yapabiliriz. Çünkü bunu gerçekten çok seviyoruz…
Siz sadece bize bunları ortaya çıkartabilme alanları yaratın yeter… sonrasını bize bırakın… şeklin, sesin, hareketin tadına varın… tam da Ora’dayız işte, tam da O’yuz işte… o biziz, bizim kişiliğimiz, bizim oluşmaya başlayan yada zaten çoktan şekillenen karakterimiz, o parçanın da içindeyiz zaten…
Hayat; ben, kendim olduğumda daha da gerçek olacaktır…

Ani Setyan
Küratör

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir