23 Nisan Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Coşkuyla Kutlandı
23 Nisan 2011

Çanakkale’de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşku içinde kutlandı.

Çanakkale’deki 23 Nisan törenleri sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Ardından 18 Mart Stadyumu’ndaki törenlere geçildi. Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Boğaz Garnizon Komutanı Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu’nun aracın üzerinden halkın ve çocukların bayramını kutlamasının ardından, saygı duruşu eşliğinde göndere bayrak çekilip İstiklal Marşı okundu. İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’nın günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmadan sonra ise öğrenciler tarafından şiirler okundu ve yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye girenlerin isimleri açıklandı. Tören öğrencilerin geçit töreni, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Askeri Bandosu’nun konseri ve öğrencilerin gösterileri ile sona erdi.

Öte yandan geçen yıla göre bu yıl törene ilginin az olması dikkat çekti. Tribünlerin büyük kısmının boş kaldığı kutlamalarda protokol bölümünde de çok az kişi yer aldı.

Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Vali’nin koltuğuna oturan 18 Mart İlköğretim Okulu 5-B sınıfı öğrencisi Aybüke İrem Dalkıran, savaşa yönelik endişeleri olduğunu belirterek yeni konutlarda sığınak yapımının zorunlu hale getirilmesini istedi.

Sabah Çanakkale Valiliğinde gerçekleştirilen etkinlikte Vali Güngör Azim Tuna’nın koltuğuna oturan Aybüke İrem Dalkıran, Ulusal Egemenlik Bayramı’nı kutlayarak, “Ülkemizde barış olması her zaman bunun devam edeceği anlamına gelmez. Bu yüzden yeni yapılan evlerde sığınak yapılması isteğe bağlı değil, zorunlu hale gelmeli. Çünkü dünyadaki devletler yarış içinde. Bütün devletler en üste çıkmak istiyor. Bunun için de ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yüzden biraz endişem var” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Çanakkale’nin genel sorunları hakkında da açıklamalarda bulunan Aybüke İrem Dalkıran, işsizlik ve ondan kaynaklanan sorunlar olduğunu belirterek, “İlimizdeki yatırımların artırılması için çalışacağız. İşsiz ve evine ekmek götüremeyen kimse kalmasın istiyorum. Turistleri şehrimizde daha uzun süre tutacak olanaklar oluşturulmalı. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın daha iyi tanıtılması için çalışma başlattık. Bu konudaki çalışmaları destekleyip yatırım yapmak isteyenleri teşvik edeceğim” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, günün anısına Dalkıran’a çeşitli hediyeler verdi.

ÇAN?DA 23 NİSAN RESİM SERGİSİ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Çanakkale?nin Çan ilçesinde “Görsel Sanatlar Resim Sergisi” açıldı.

75. Yıl Murat Köse İlköğretim Okulu?nun düzenlediği “Görsel Sanatlar Resim Sergisi”, Atatürk Şehir Meydanı’ndaki Çan Belediyesi Sanat Galerisi’nde Kaymakam Vekili Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer ve Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu başta olmak üzere İlçe Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Mehmet Bülbül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ve okul, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldığı törenle ziyarete açıldı. Açılışı gerçekleştirilen sergide, 75. Yıl Murat Köse İlköğretim Okulu öğrencilerine ait 16 branşta 359 adet çalışmanın yer aldığını belirten yetkililer, serginin 25 Nisan 2011’e kadar açık kalacağını ifade etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir