2,5 Yaşındaki Medine’nin Dramı Yürek Burkuyor

01 Mart 2012

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan genç çift, Bursa’da ameliyat edilmesine karar verilen 2,5 yaşındaki kızlarını yol parası bulamadıkları için hastaneye götüremiyor.

Minik Medine’nin hastalığı, bundan 14 ay önce sancılı ağrılar yaşamasıyla ortaya çıktı. O dönemde Balıkesir’in Susurluk ilçesinde yaşayan aile, çocuklarını Susurluk Devlet Hastanesi’ne götürdü. Burada doktorlar, Medine’nin kasıklarında ve karnında 3-4 adet nohut tanesi kadar beze olduğunu gördü. Çocuğu daha sonra Balıkesir Devlet Hastanesi’ne götüren aile, burada da derman bulamadı. Çocuğun Bursa Uludağ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ameliyat edilmesi gerektiğini öğrenen Erdinç Yakışık (29) ve eşi Ayşe Yakışık (26), o dönemde Biga’ya taşınmak zorunda kaldı ve yaşadıkları maddi imkansızlıklar yüzünden kızlarının ameliyatını erteledi.

Zaman geçtikçe ağrıları şiddetlenen 2,5 yaşındaki Medine’nin geceleri ağlayarak uyanmasına dayanamayan anne ve babası, Biga Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan aldıkları 100 TL ve işadamlarından aldıkları yardımla Bursa’nın yolunu tuttu. Burada yeniden tedavi olan Medine’ye doktorlar ameliyat için randevu verdi fakat 25 gün önce işsiz kalan babası yol parasını denkleştiremediği için, minik Medine ameliyat gününde hastaneye gidemedi.

Ameliyat günü öncesi Biga Kaymakamlığından bir 100 TL daha yardım aldıklarını söyleyen baba Erdinç Yakışık, “100 TL ile Bursa’ya gidip gelemeyeceğimiz için o parayla odun aldım. Çocuğumu hastaneye götüremedim” dedi. Baba Erdinç Yakışık, doktorların hastalığın çaresinin ameliyat olduğunu söylediklerini de belirterek, “Bunun için Bursa’ya gitmemiz ve birkaç gün orada kalmamız gerekiyor. 25 gün önce işsiz kaldım ve fabrikadan paramı alamadım. Kaymakamlıktan aldığımız 100 TL ile Bursa’ya gidemezdik.

Biga’daki işadamlarından ikinci kez yardım istediğimde bana inanmadılar, yardım etmediler. Ben de kızımı ameliyat için Bursa’ya götüremedim. Kaymakamlıktan aldığımız 100 TL ile de evimize yakacak aldık. Biri 10, diğeri 7 yaşında 2 kızım daha var. Bunların okul masraflarının altından zor kalkarken bir de 2,5 yaşındaki kızımın hastalığı ile mücadele ediyoruz. Fakat gücümüz tükeniyor” diye konuştu.

Geçen salı yeniden ağrıları şiddetlenen Medine’yi hastaneye götürmek için ambulans çağıran baba Erdinç Yakışık, dönüş yolunda da parası olmadığı için polis ekiplerinden kendilerini eve götürmelerini rica ettiğini ve ekip otosuyla evlerine dönebildiklerini söyledi.

EVDE ELEKTRİKLERİ DE KESİK
3 çocuk annesi Ayşe Yakışık ise, “Belediyeden 10 torba kömür almıştık fakat kış ortasında odun ve kömür bitti. Evdeki tahta dolabın kapağını söküp yaktım. Sonrasında da sobayı kaldırmak zorunda kaldım. Çocuklar üşürse kalın giydiriyorum, başka çarem yok” diye konuştu.

“O karda kışta başkaları camdan dışarı başını çıkaramazken ben evlere temizliğe, merdiven silmeye gittim ama aldığım para ancak mutfak masrafına yetiyor. Mutfak tüpünü de komşularımız dolduruyor” diyen Ayşe Yakışık, ödenmemiş faturadan dolayı elektriklerinin de kesik olduğunu söyledi.

Balıkesir’de yaşadıkları dönemde çocuklarının rahatsızlığını öğrenen ve yine maddi imkansızlıklardan dolayı Balıkesir Valiliğine başvuran Ayşe Yakışık, yetkililerden, “İstersen çocukları yetiştirme yurduna alalım” cevabını duyunca bir kez daha yıkıldığını anlattı. Yakışık, “Çocuklarımı elimden almak istediler. Ben fakir olabilirim ama çocuklarımdan ayrılamam” diye konuştu.

Kızları Güler ve Melisa’nın derslerinde başarılı olduğunu belirten Yakışık, “Küçük kızım Medine’nin de okula gidip ablaları gibi çalışkan bir öğrenci olduğunu görmek istiyorum. Gözlerimin önünde eriyip bitmesi beni mahvediyor” dedi.

Baba Erdinç Yakışık da, “Ben yeter ki helal yoldan para kazanayım, nerede olursa ne iş olursa yaparım. İşadamlarından, yetkililerden yardım bekliyorum. Düzenli bir iş bulmak, alnımın teriyle çalışıp para kazanmak istiyorum” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir