’26. Geleneksel Lapseki Kiraz Festivali’ Sona Erdi

’26. Geleneksel Lapseki Kiraz Festivali’ Sona Erdi
20 Haziran 2011

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine geleneksel hale getirilen “26. Kiraz Festivali” Sinan Erkoç konseri ile sona ererken, en iyi kiraz yetiştiricilerine de ödülleri verildi.

26.Geleneksel Lapseki Kiraz Festivali etkinlikleri kapsamında pazar meydanında halk konseri düzenlendi. Konserden önce bir konuşma yapan Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, Lapseki’nin Milattan Önce 500’lü yıllarda kurulan ve dünyada adına para bastırılan ilk kent olduğunu belirterek, “Lapseki kirazı dünyada bir numaradır. Şeftali, erik, elma gibi meyveler de ilçemizde yetişmektedir. Üreticilerimizin ürünlerini tüketicilere duyurabilmesi için festival gibi etkinlikler en etkin yoldur. İlçemizin meyve yönünden her zaman en üst seviyeye ulaşması için belediye olarak tüm gücümüzle çalışıyoruz. Örneğin bu yıl meyve toplama merkezini hizmete soktuk. Ayrıca bin ton kapasiteli soğuk hava deposu tesislerini restore ederek meyve üreticilerinin hizmetine soktuk. Meyve üreticilerimizin alın teri olan kiraz adına düzenlenen festivale herkesin sahip çıkması gerekiyor. Bu yıl kiraz yarışmasına katılım miktarı iklimsel olaylardan dolayı az olmasına rağmen kiraz üreticilerimizin bizlere önemli desteği oldu. Bu sebeple kiraz üreticilerimize ve festivalimize destek olanlara huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi.

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Öte yandan festival etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen en iyi kiraz yetiştiricileri de belli oldu. Yarışmada Lapseki’den Ahmet Aksoy birinci, İsmail Şen ikinci, Cahit Çalışkan üçüncü olurken, Gökköy’den Nevzat Doğan da dördüncü olarak ödül almaya hak kazandı. Yarışmada dereceye girenlere ise sponsor firmalar tarafından çeşitli hediyeler verildi. Kiraz güzellik yarışmasını ise Aysun Ateş (9) kazanırken, Seleney Güney (11) ikinci, Selin Başar da (9) üçüncü oldu. Festivale destek olan kiraz ürecilerine ve sponsor firmalara verilen plaketlerden sonra Popstar Yarışmacısı ve TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Sanatçısı İhsan Güvenç izleyicilere konser verdi. Gecede sahneye en son çıkan Sinan Erkoç ise söylediği şarkılar ile Lapsekilileri bir saat boyunca çoşturdu. Konseri Lapseki Kaymakamı Fahri Meral, Belediye Başkanı Gani Mehmet Ekim, İl genel meclis üyeleri, belde belediye başkanları, kiraz ürecileri ve 3 bin e yakın vatandaş izledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir