28. Baro Başkanları Toplantısı TBB’de Gerçekleşti

28. Baro Başkanları Toplantısı TBB’de Gerçekleşti
15 Temmuz 2013

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın da içinde olduğu 75 Baro Başkanı 12 Temmuz 2013 tarihinde Türkiye Barolar Birliği’nde bir araya geldi. 28. Baro Başkanları Toplantısı, 32. Olağan Genel Kurulun ardından yapılan ilk başkanlar toplantısıydı. Toplantı, Birlik Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun konuşmasıyla başladı. Toplantıda;Türkiye Barolar Birliği’nin genel kurul sonrası çalışmaları ve yeni projeleri hakkında bilgiler verildi. Devamında bu çalışmalar, mesleki sorunlar ve son dönemde yaşlanan güncel olaylarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya ilişkin bilgi veren Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, toplantının avukatlık mesleğinin sorun ve çözümleri ile ülke gündemi ile ilişkindeğerlendirmeler açısından verimli geçtiğini söyledi.

Avukatların Eş ve Çocuklarına Sağlık Güvencesi
Başkan Av. Bülent Şarlan, değerlendirme yapılan mesleki konuların başında SYDF’ye (Sosyal Yardım ve Dayanışma Fonu) ilişkin meslektaşlara katkı sağlayacak düzenlemeler (eş, çocuk ve bakmakla yükümlü olanların fondan yararlanması, yatarak tedavide katkı payının kaldırılması, munzam emekliliğin hayata geçirilmesi) yapıldığını belirtti. Başkan Şarlan açıklamasında “Bugün, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonuna üye olan ve yıllık 120 TL ödemede bulunan meslektaşlarımız 6 ay sonra fonun anlaşmalı hastanelerinde tedavi görebilecek. Bu yardımdan meslektaşlarımızın eşleri ve çocukları da yararlanabilecek. Bu konuda anlaşmalı hastane için Çanakkale’de gerekli girişimlerde bulunacağız” dedi.

Avukatlıkta Emeklilik Sistemi Hazırlığı
Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Türkiye Barolar Birliği’nde Munzam Emeklilik Sistemine geçiş konusunda gerekli hazırlıkların yapıldığı da bildirerek şunları söyledi: “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu kanalıyla artık avukatların da kendi sistemlerinde emekli olup emekli maaşı alma imkanı doğdu. İlk uygulama 70 yaş ve üzeri meslektaşlarımızda başlayacak. Baro aidatlarına, düşük miktarda emeklilik katkı payıyla bu sistemin çalışacağı değerlendirilmektedir” dedi.

Avukatlığa Kabulde Sınav
Başkan Av. Bülent Şarlan, açıklamasında, ” Türkiye Barolar Birliği, avukatlık sınavının yönetmelikle çözülmesi konusunda ciddi çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar sonucunda staja kabul sınavı ile staj sonunda stajı bitirme sınavı şeklinde iki aşamalı sınav hazırlığı devam ediyor. En kısa zamanda bu uygulama başlanacak.” dedi.

Toplantıda; UYAP uyumlu icra programı hazırlığı, içtihat programı, ücret karşılığı çalışan avukatlar yönergesi, arabuluculuk eğitimi, kamulaştırmasız el atmaya ilişkin siyasi partilerden Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açılması konuları da görüşüldüğü belirtildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir