2/B Arazileri ve Kıyı Kanunu Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

24 Ekim 2013

Çanakkale Defterdarlığı tarafından Ticaret Sanayi Odası Toplantı Salonunda “2/B Arazileri ve Kıyı Kanunu Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

2/B Arazileri ve Kıyı Kanunu Bilgilendirme Toplantısına Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, İlçe Kaymakamları, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Tekin, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık, İl Genel Meclisi Üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin ve ÇASİAD Başkanı Salih Yıldız katıldı.

Toplantı Çanakkale Defterdarı Mustafa Işık’ın açılış konuşmasıyla başladı. Işık konuşmasında;

Bilindiği üzere; 6831 sayılı Orman Kanununun 2/B maddesi gereğince 31.12.1981 tarihi itibarıyla orman niteliğini kaybeden taşınmaz mallar orman sınırları dışına çıkarılarak Hazine adına tescil edilmiştir. Bu taşınmazların değerlendirilmesine yönelik hükümlerin de yer aldığı 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun 26.04.2012 tarihli ve 28275 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Kamuoyu tarafından 2/B olarak ifade edilen taşınmazların hak sahiplerine satışı ve iadesine ilişkin işlemlere devam edilmektedir. Bununla birlikte Kadastro Müdürlüğünce 2/B çalışmaları hali hazırda devam etmekte olup, 2/B çalışması sonucunda düzenlenen askı ilanlarının kesinleşmesine müteakip 6 ay içerisinde Defterdarlık veya Malmüdürlüklerine satış ve iade işlemleri için müracaat edilmesi gerekmektedir.
Yine, 6292 Sayılı Kanunla getirilen Tarım Arazilerinin Kullanıcılarına Satışı ile ilgili başvuru işlemleri de başlamış ve 28 Nisan 2014 tarihinde sona erecektir. Yani bu tarihe kadar ecrimisil veya kira ödeyerek kullandıkları bu arazileri almak için 6 aylık süreleri bulunmaktadır.

Bilgilendirme toplantısı Defterdar Mustafa Işık’ın açılış konuşmasının ardından Milli Emlak Müdürü Hasan Satılmış’ın “2/B Arazileri ve Satışa Sunulacak Tarım Arazileri” konusunda verdiği seminerle devam etti. Verilen 15 dakika aranın ardından Milli Emlak Uzmanı Tahir Deniz Aydoğdu “Kıyı Mevzuatının Tarihsel Gelişim Süreci ve Mevzuatın İrdelenmesi” konulu bir seminer verdi. Toplantı soru-cevap bölümü ile devam ederken üst düzey bürokratlar ve yetkililer hem 2/B Arazileri hem de Kıyı kanunu ile ilgili bilgi edinmiş oldu. Yaklaşık iki saat süren bilgilendirme toplantısı katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir