“3. Çanakkale Resim Yarışması” Sonuçlandı

22 Ekim 2008

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ve ”Gallipoli Memorial Club” tarafından düzenlenen, ”3. Çanakkale Resim Yarışması” sonuçlandı.

Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü Sergi Salonu’nda, yarışmada dereceye giren eserlerin açıklandığı törende yaptığı konuşmada, yarışmanın umduklarının ötesinde ilgi gördüğünü ve katılımların nitelikli eserlerle olduğunu söyledi.

Törene katılan Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Peter Doyle ise Türk ve Avustralyalıların başlangıçta birbirlerini savaş alanlarında, Çanakkale’de tanıdığını, kendileri tarafından ”Gelibolu Harekatı” olarak adlandırılan Çanakkale Savaşları’nın, her iki ulus için önemli olduğunu söyledi.

ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Ali Akdemir de Çanakkale Savaşları’nın, tarafların gösterdiği olağanüstü mücadelenin yanı sıra, savaş sırasında ve sonrasında yaşanan dostluk, kahramanlık ve şefkatle de sembolize edildiğini belirtti.

YARIŞMA SONUÇLARI
Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Rahmi Aksungur, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr. Ali Akdemir, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Süleyman Saim Tekcan, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye Başkanı Ressam Bedri Baykam ile Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Peter Rennert’ten oluşan jürinin, yarışma için gönderilen 81 eser arasında yaptığı değerlendirme sonunda, birincilik ödülünü Asuman Tuncay’ın eseri kazandı.

Yarışmada ayrıca Çanakkale Valiliği ödülüne Süheyla Karaloğlu, Avustralya Büyükelçiliği ödülüne Serkan Şen, ÇOMÜ Rektörlüğü ödülüne de Evren Sungur’un yaptığı eserler layık görüldü.

Törende ayrıca, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Peter Rennert tarafından, Çanakkale Savaşları sırasında 7 yaşında olan ve Eceabat’ın Büyükanafarta köyünde yaşayan 99 yaşında olan Fatma Hızal’a iletilmesi için bir plaket verdi. Törene, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tümamiral Serdar Dülger, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eski Sidney Başkonsolosu Niyazi Adalı, öğretim üyeleri, Avustralya’dan gelen konuklar ile davetliler katıldı.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Çanakkale Olay]

İlgili Haber: Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörünü Ziyaret Etti

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir