3. Uluslararası Katılımlı Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi Gerçekleşti

22 Mayıs 2015

Uluslararası Katılımlı Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi’nin üçüncüsü, Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Kongreye Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Kongre öncesi ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik yönetimindeki Sahne ve Görüntü Sanatları Bölüm öğrencilerinin dans gösterisine kongre organizasyonu tarafından ödül verildi. Dans gösterisinin ardından açılış konuşmalarına geçildi.

ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi, Uluslararası Katılımlı Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi’nin 3. sünün ÇOMÜ’de yapılmasından dolayı oldukça mutlu olduğunu ifade ederek hemşireliğin bireyin inançlarını, duygularını dikkate alan bir yaklaşımla hareket etmesinin önemli olduğunu söyledi. Kültürlerarasılığın önemine de dikkat çeken Tanrıverdi, sadece hemşirelik alanında değil farklı disiplinlerde de kültürlerarasılık yaklaşımının uygulanmasının önemli olduğunu belirtti. Tanrıverdi, kongrenin düzenlenmesine katkı sağlayan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer’e, Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer’e, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’a ve emeği geçenlere teşekkürlerini de iletti.

Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar kendisinin de hemşirelik alanından geldiğini belirterek alanın önemini, sorunlarını iyi bilen birisi olarak hemşirelik alanında kültürlerarasılığın önemli bir yaklaşım olduğunun altını çizdi. Bireyin duygu ve düşünce dünyasının, inançlarının hemşirelik mesleğini icra ederken göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer; hemşirelik mesleğinin önemine değinerek toplumda mesleğin saygınlığının korunmasının önemli olduğunu söyledi. Böyle bir uluslararası kongrenin düzenlenmesinin de oldukça önemli olduğunu belirten Yıldızer, bu kongrenin Çanakkale’ye, üniversiteye, bilim dünyasına katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Yıldızer, ÇOMÜ Rektörü Acer’in üniversite-kent diyaloğunu geliştirmede önemli çalışmaları olduğunu belirterek, bundan dolayı da kendisine teşekkürlerini sundu.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise hemşirelik mesleğinin doğrudan insana temas eden nadir mesleklerden biri olduğunu belirterek bu anlamda oldukça kutsal bir meslek olduğunun altını çizdi. Rektör Acer, hemşireliğin bireyin kültürel değerlerine saygıyı temel alan yaklaşımlar içinde bulunmasının önemine de değindi. Çanakkale Savaşlarında cephe gerisinde hizmet veren mesleklerin incelenmesinin önemine de değinen Acer, bu anlamda hemşirelik mesleğinin ayrı bir önemi olduğunu kaydetti. Acer, kongrenin düzenlenmesine katkılarından ötürü başta Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi olmak üzere, tüm emeği geçeklere de teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Sevgi Hatipoğlu “Çanakkale Savaşlarına Katılan Hemşireler” konulu bir konferans verdi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir