30 Ağustos Zafer Bayramının 86. Yıldönümü Programı ve Silahlı Kuvvetler Günü Tören Programı

28 Ağustos 2008

30 Ağustos Zafer Bayramı?nın 86.Yıldönümü ve Silahlı Kuvvetler Günü 26-31 Ağustos 2008 tarihleri arasında ?Zafer Haftası? etkinlikleri ile kutlanacaktır.

30 Ağustos 2008 günü 07.00-24.00 saatleri arasında Valilik, Komutanlık, Müessese, Kurum ve diğer binalar ile gemiler Bayraklarla süslenecek, gece tenvirat yapılacaktır.

1- Çelenk Koyma Töreni :

a) Saat 09.30?da Cumhuriyet Alanındaki Atatürk Anıtına; Çelenkler Protokol sırasına göre sunulacaktır. (Çelenkler Resmi Bayramlar ve Anma Günlerinde Anıtlara Sunulacak Çelenklerin Hazırlama, Taşıma ve Sunulması hakkındaki yönetmeliğe göre hazırlanmış olacaktır.)

b) 1 dakikalık Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Bayrağın Göndere Tokası ile çelenk sunma töreni sona erecektir.

2- Kutlama Töreni :

a) Saat 10.15-10.40 saatleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri adına Garnizon Komutanı tarafından Subay Orduevinde protokol sırasına göre tebrikler kabul edilecektir.

3- Resmi Geçit Töreni :

a) Saat 11.00?de Cumhuriyet Alanında Çanakkale Valisi, Boğaz ve Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanının tören birliklerini denetlemesi ve halkın bayramını kutlaması ile tören başlayacaktır.

b) Vali, Boğaz ve Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanının Şeref Tribünündeki yerlerini almalarını müteakip İstiklal Marşı ile Bayrağımız göndere çekilecektir. (Bayrağın tören mahallinde bulundurulması Merkez Komutanlığı koordinesi ile sağlanacaktır.)

c) Garnizon Komutanlığı adına Dz.Kur.Kd.Yb.Aykut ŞENSES konuşmasını yapacak ve resmi geçidi müteakip tören sona erecektir.

4- Koordinasyon :

1- 26-31 Ağustos 2008 tarihleri arasında kutlanacak Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında icra edilecek, prova, tören ve sosyal faaliyetlerin çevre emniyetleri ile eskort hizmetleri İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Merkez Komutanlığı koordinesiyle sağlanacak ve tribünlerde gerekli bomba kontrolü yapılacaktır.

2- Valilik çelengini taşımak üzere 2 polis memuru, Emniyet Müdürlüğünce görevlendirilecektir.

3- Valilikçe Atatürk Anıtına sunulacak çelenk, İl Özel İdaresi tarafından hazırlattırılarak çelenk sunuş saatinden yarım saat önce çelenk sunuş mahallinde hazır bulundurulacaktır.

4- Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan Zafer Kupası Halı Saha Futbol Turnuvası ve Zafer Kupası Yelken Yarışlarının Boğaz Komutanlığı ile koordineli olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Yelken Federasyonu Çanakkale İl Temsilciliğince sağlanacaktır.

5- 30 Ağustos 2008 günü Cumhuriyet Meydanına kurulacak olan protokol tribününün ihtiyacı olan 40 Ad. protokol koltuğunun tören günü saat 08.30?da tören alanında hazır bulundurulması Gençlik Spor İl Müdürlüğünce sağlanacaktır.

6- Resmi Geçit Töreni için Cumhuriyet Meydanı?na 40 kişilik Şeref Tribünü ve 200 kişilik Protokol Tribünü ile ses düzenin kurulması, 17.00-18.00 saatleri arasında Morabbin Parkında icra edilecek bando konserine ses yayın düzeni kurulması ile halka duyurulması Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.

7- Umurbey, İntepe, Kumkale ve Eceabat İlçesinde yapılacak Zafer Bayramı kutlamaları, Ordonat Grup Komutanlığı, Metal Liman Grup Komutanlığı, 32. Deniz Hava Savunma Batarya Komutanlığının Mahalli Mülki Makamları ile yapacakları koordineye göre icra edilecektir.

8- 30 Ağustos 2008 günü Çimenlik Kalesinde icra edilecek Şahap Tarzı 22.Çanakkale Boğazını geçme yarışmaları süresince çevre emniyeti Merkez Komutanlığı ile kordineli olarak İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.

9- Genel prova 28 Ağustos 2008 günü saat 10.00 da Cumhuriyet Meydanında yapılacaktır.

5- Zafer Haftası Etkinlikleri :

a) Çimenlik Kalesi ve Askeri Müze 30 Ağustos 2008 tarihinde ücretsiz olarak halkın ziyaretine açılacaktır.

b) 21-28 Ağustos 2008 tarihleri arasında Garnizondaki askeri birlikler ile kamu kurum ve kuruluşları futbol takımlarının katılacağı ?Zafer Kupası Halı Saha Futbol Turnuvası? düzenlenecektir.

c) 23-24 Ağustos 2008 tarihlerinde Zafer Kupası Yelken Yarışmaları, 01 Eylül 2008 günü saat 16.30?da Astsubay Orduevi bahçesinde ödül töreni yapılacaktır.

d) 30 Ağustos 2008 günü 17.00-18.00 saatleri arasında Morabbin Parkında Çanakkale Boğaz Komutanlığı Bandosu tarafından halk konseri verilecektir.

[Kaynak: çanakkale valiliği]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir