3D Yazıcılar İçin Protokol İmzalandı

11 Ekim 2017

Çanakkaleli işinsanı İsmail Bayraktar’ın öncülüğünde Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çanakkale Belediyesi arasında Ortaöğretim Kurumlarına 3 Boyutlu Yazıcı verilmesi ve kullanımına ilişkin Protokol İmza Töreni 10 Ekim 2017 Salı günü Belediye Meclis Salonu’nda düzenlendi.

Projeye öncülük eden işinsanı İsmail Bayraktar ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan arasında gerçekleşen imza töreninde, konuşan Başkan Gökhan; “Bugünden itibaren ortaöğretimde 13 okulumuza bu yazıcıları teslim edeceğiz. Bilimsel eğitimin gençlere gösterilmesi son derece önemli. Bu anlamda bu proje çok önem arz ediyor. Tasarılar yazıcıya veriliyor. Yazıcı ise ne tasarlanırsa onu yapıyor. Teknolojiyi Çanakkale’de gençler ile tanıştırmak istiyoruz. Bunun dışında da üretimde sınırsız imkan sunan bu teknolojinin okullarda var olması çok önemli. Bu Sayın Bayraktar’ın fikriydi. Bana geldi. Bütün okullara bunu vermek istediği konusunda ne yapabilirsiniz dedi. Bizde destek olalım sizde öğretmenlere bunun eğitim ile ilgili destek ol, çocuklar eğitilsin dedik. Eğitim sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na bırakılmayacak kadara önemli. Bunu Çanakkale’de ki öğrenciler kullanacak” dedi.

Başkan Gökhan; “Açıkçası bugün buraya Sayın Milli Eğitim Müdürü ve Ortaöğretim Müdürlerinin tamamı davet edildi. Ancak yalnızca İmama Hatip Ortaokulumuzun Müdürü ve Müdür Yardımcısı geldi. Başka gelen kimse yok. Kendilerine çok teşekkür ederim. Enteresan. Demek ki ön yargılı davranmamamız lazım. Bu bana çok anlamlı da geldi. Bunun dışında size her türlü desteğe hazırım. Bu bilinç bu ülkede bizi ileriye götürür. Biz hurafeler ile değil, teknoloji ile bilimle bir yere gelebiliriz. Birbirimizden korkarak bir yere gelemeyiz. Çanakkale Belediyesi onun halkına ait bir kuru ve onun kaynakları ile hareket ediyoruz. Belediyelerin görevi bu. Yasası da var. Ama bir yandan da siyasi korku var” şeklinde konuştu.

Konuşmasını sürdüren Başkan Gökhan; “Bu anlayış ile ileriye gitme şansımız yok. Bizim öğrenciliğimizde bilimsel ve teknolojik gelişmeler daha yavaş ilerliyordu. Aşağı yukarı kırk yıl önce cep telefonları yoktu. Bilgisayar yoktu. Manyetolu telefonlar ile iletişim kurmaya çalışıyorduk. 40 yıl geldiğimiz noktaya bakalım. Şimdi yılbaşında bulunan bir teknolojik gelişme yılsonunda demode oluyor. Artık teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojik gelişmeler yavaş ilerlerken yakalamak daha kolay olabilir, ama bu hızda giden bir ilerlemede gerekli altyapıyı oluşturamazsan yakalayamazsın. Tepe noktayı yakalayabilmek için muazzam bir enerji sarf etmen gerekir. Bu da zaman gerektirir. Yarın sabah eğitimi değiştirin dediğinizde o eğitim değişmiyor. Bizim yaptığımız sadece sembolik bir uygulama. Yaptığımız şey bir marifet değil, bunu onun için de söylemiyorum, ama bu bir önderlik etme ve bunu düşünebilme meselesi” dedi.

Başkan Gökhan’ın ardından konuşan İş insanı Bayraktar ise “Öncelikle değerli Başkanımız Ülgür Gökhan’a çok teşekkür ederim. Kendisi çok değerli bir iş yapıyor. Çanakkale’miz de bunun tüm öğrencilere yayılması ve fırsatın tanınması çok önemli. Değerli Başkanımız beni dinlediği ilk an kabul etti. Diğer görüşmelerde olumsuz olmuştu. Sağ olsun kendisi bize güvendi ve olur verdi. İnanıyorum ki elimizdeki gençler, robotlar yapacaklar, hiç düşünmediğimiz yerlere gidecekler. Belki de bir tanesi Bill Gates olacak. Dilerim ki bu projemiz ulusal basında da yer alır, diğer belediyelere örnek olur. Bunun yaygınlaştırılması tüm ulusumuzun faydasına” dedi.

Konuşmaların ardından Liselere verilecek olan 3D yazıcılar için imzalar atıldı. İmzaların ardından 3D yazıcıların üretici firması ECAY Teknoloji ARGE Şirketi yetkilisi Doç. Dr. Cahit Çağlar Yalçıner, 3D yazıcılar hakkında teknik bilgiler verdi. Törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ise; “Çanakkale Belediyesi olarak dünyadaki 3D teknolojisi gelişiminin dünyadaki öneminin farkındayız. Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi’nde de çocuklarımız 3D tasarımı yapıyorlar. Doç. Dr. Selçuk Özel hocamızın çocukların bileşimde üretim becerilerine erken yaşta başlamaları ve üretime geçirmeleri amacı ile oluşturduğu bir program var. Biz de Çocuk Kültür Evi’nde bunu uyguluyoruz. Orada çocuklarımız 3D tasarımı öğreniyorlar. Bu proje sayesinde de artık Çocuk Kültür Evi’nde de 3D yazıcımız var. Çocuklarımız artık tasarladıkları ürünleri bu yazıcı ile hayata geçirebilecekler” dedi. Tören, 3D yazıcıda yapılan çeşitli ürünlerin basına tanıtılmasının ardından son buldu.

İmza törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar, Özleyiş Çetin ve Ali Sürücü, Çanakkaleli işinsanı İsmail Bayraktar, birim müdürleri ve okul temsilcileri katıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir