4. Uluslararası Çanakkale Bienali Başladı

4. Uluslararası Çanakkale Bienali Başladı
29 Eylül 2014

‘Savaşın Sonunu Yalnız Ölüler Görür’ temasıyla, 1. Dünya Savaşı’nın 100. yılı üstüne yapılandırılan 4. Uluslararası Çanakkale Bienali, çeşitli etkinliklerle başladı. Açılışı 27 Eylül’de gerçekleştirilen bienal, 2 Kasım tarihine kadar devam edecek.

2008 yılında ‘Şeffaf Yanılsamalar’, 2010 yılında ‘Kurgusal Gerçekler, Dönüşümler’ ve 2012 yılında ‘Kurgular ve Karşı Duruşlar’ başlığıyla düzenlenen Uluslararası Çanakkale Bienali’nin dördüncüsü 1. Dünya Savaşı’nın günümüze değin sürmekte olan, siyasal, toplumsal, kültürel olay ve etkilerini sanat ve kültür üretimleri aracılığıyla irdelemeyi ve yorumlamayı amaçlıyor.

Kentin ‘Barış Kültürümüz Olsun’ vizyonuyla paralellik gösteren 4. Uluslararası Çanakkale Bienali, Lübnan, Rusya, Fransa, İtalya, Almanya, Ermenistan, Avusturya, Slovenya, Romanya, Kanada, Hırvatistan, Sırbistan, İrlanda, Filistin, Macaristan, Hollanda, ABD, Yunanistan ve Bosna-Hersek’in yanı sıra ülkemizden de çok sayıda sanatçıyı bir araya getiriyor.

27 Eylül-2 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan 4. Uluslararası Çanakkale Bienali’nin ilk etkinlikleri ise 26 Eylül 2014 Cuma günü başladı. Bienal kapsamında ilk olarak, Klaus vom Bruch’un ‘Savaş Kaprisi’ isimli performansı gerçekleşti. Yalı Hanındaki performans gösterimine sanatseverler ilgi gösterdi. Etkinlikler kapsamında aynı gün, Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesinde Anne Kodura’nın ‘Ki Kimse Bunu Fark Etmesin’ isimli belgeselinin Türkiye prömiyeri gerçekleşti. Gösterime, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın yanı sıra Çanakkaleli sanatseverler katıldı.

Bienalin Resmi Açılışı Gerçekleşti
Savaş teması üzerinden tüm dünyaya anlamlı barış mesajlarının gönderilmesinin de hedeflendiği 4. Uluslararası Çanakkale Bienali’nin resmi açılış töreni ise 27 Eylül 2014 Cumartesi günü gerçekleşti. Bienal Ana Mekanı Doğtaş’taki açılış öncesinde ise Mahal Sanat ve Korfmann Kütüphanesi’nde çeşitli sergi ve proje açılışları gerçekleşti.

Mahal Sanat’ta, Joseph Semah, Eva Beierheimer ve Miriam Laussegger’in ‘Sen de Konuş, Gölge’ isimli özel projelerinin açılışı gerçekleşirken, Korfmann Kütüphanesinde ise Akram Zaatari’nin ?Reddedilen Pilota Mektup’ isimli belgeselinin gösterimi gerçekleşti.

Bienalin açılış etkinliği ise Ana Mekan Doğtaş’ta gerçekleşti. Çok sayıda sanatçının sergi ve performansının da bulunduğu mekanda açılış konuşmasını gerçekleştiren Bienal Genel Sanat Yönetmeni Beral Madra, bienalin, insan kitlelerinin küresel olayları sanatçılar kadar özgür gözlemlemeleri ve algılayabilmelerine yardımcı olmak amacıyla düzenlendiğini kaydetti. Çanakkale Bienalinin yerel yönetim ve sivil toplum işbirliği ile düzenlendiğine dikkat çeken Madra, bu anlamda Türkiye için önemli bir model oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Bienal Genel Direktörü Seyhan Boztepe ise yapmış olduğu konuşmada, iki yılda bir düzenlenen bienalin her seferinde daha çok sanatçı tarafından ilgi gördüğünü belirterek, bu kapsamda destek veren Çanakkale Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti. Bienalin açılış etkinliğine katılan Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek de yaptığı konuşmada, bienalin gelişerek, dünyadaki önemli sanatçıları Çanakkalelilerle buluşturduğunu kaydetti. Şimşek, bu anlamda Çanakkale Belediyesi ve Başkan Ülgür Gökhan’a teşekkürlerini ileterek, sözlerini “Sanat, kültürlerin aynasıdır. Sanatın çığlığının, savaşın çığlığını her daim bastırmasını, her insanın sanatçı duyarlılığına sahip olmasını diliyorum” diyerek noktaladı. Açılış etkinliği, katılımcıların performans ve sergileri gezmesi ile son buldu.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir