4. Uluslararası Çanakkale Bienali Etkinlikleri Başladı

4. Uluslararası Çanakkale Bienali Etkinlikleri Başladı
26 Eylül 2014

Bu yıl 27 Eylül-2 Kasım tarihlerinde 4’ncüsü gerçekleştirilecek olan Çanakkale Bienali etkinlikleri bugün start aldı. 09.00-17.00 saatleri arasında eski Ermeni Kilisesi’nde, 17.00-19.00 saatleri arasında Yalı Hanı’nda ve 22.00-24.00 saatleri arasında Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi’ndeki sergiler ile başlayan Bienal’de yer alan sanatçılar da kente gelmeye başladılar. Çok sayıda dünyaca ünlü sanatçı ve beraberinde kalabalık bir misafir kitlesinin bienal süresince kente gelmesi bekleniyor.

Bu yıl 4’ncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Çanakkale Bienali, Birinci Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılına denk gelmesi sebebi ile ayrı bir anlam taşıyor. Konseptini ünlü düşünür Platon’un “Savaşın sonunu yalnız ölüler görür” sözü üzerine kurgulayan, bu anlamda Birinci Dünya Savaşı sırasında, savaşın yaşandığı önemli merkezlerden biri olan Çanakkale’de yapılacak bienal, sadece ülke genelinde değil, uluslararası ölçekte de ilgi görmeye hazırlanıyor. Tüm dünyayı derinden etkileyen, devletlerin yıkılıp, devletlerin kurulmasına neden olan Birinci Dünya Savaşı’nı merkezine oturtan Çanakkale Bienali’nde, bugüne kadarki sanatsal çalışmalarında savaşı veya barışı konu edinmiş, dünyaya çalışmaları aracılığı ile önemli mesajlar vermiş sanatçıların eserleri Çanakkaleli sanat severlerle buluşacak.

Resmi Açılış Yarın
Bienal açılışı ve özel etkinlikler bugün 09:00-17:00 saatleri arasında Nezaket Ekici Performans Atölyesi ile eski Ermeni Kilisesi’nde başladı. Etkinlikler 17:00-19:00 saatleri arasında Yalı Hanı’nda Klaus vom Bruch Sunumu ile devam edecek ve saat 22.00-24.00 arasında Anne Kodura “Ki Kimse Bunu Fark Etmesin” Türkiye Prömiyeri, Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi’nde yapılacak. Yarın, 16:30’da Özel proje açılışı Joseph Semah, Eva Beierheimer & Miriam Laussegger’in “Sen de konuş, Gölge [hester panim]” / “Shadow, Speak You Too [hester panim]” Küratör A.S. Bruckstein Çoruh çalışmaları MAHAL Sanat’ta yapılacak. 17:15’teki bienal açılışı Akram Zaatari “Reddeden Pilota Mektup” çalışması ile Korfmann Kütüphanesi’nde yer alırken, bienal Resmi Açılışı, DOĞTAŞ Bienal Ana Mekanı’nda olacak.

Doğtaş’taki Sergiler
Bienal’in ana mekanı DOGTAŞ’ta her gün saat 10:00-20:00 arasında sanatçılar Gülçin Aksoy, Maja Bajevic, Nigol Bezjian, Bashir Borlakov, Songül Boyraz, Harold De Bree, Klaus vom Bruch, Ergin Çavuşoğlu, Ersan Deveci, Nezaket Ekici, Reha Erdem, Ayşe Erkmen, Aladdin Garunov, Douglas Gordon, Murat Gök, T. Melih Görgün, Güven İncirlioğlu, IRWIN, Khaled Jarrar, Grigor Khachatryan, Sıtkı Kösemen, Raziye Kubat, Radenko Milak, Pınar Öğrenci, Ahmet Öktem, Marilena Preda Sanc, Antonio Riello, Anri Sala, Hans Schabus, Tunca Subaşı, Erdal Sezer, Panos Tsagaris, Astrid Walsh ve Viron Vert’in çalışmaları yer alacak.

Korfmann Kütüphanesi’ndeki sergiler
Korfmann Kütüphanesi’nde Pazar hariç her gün saat 10:00 ? 17:00 arasında, Akram Zaatari: “Reddeden Pilota Mektup” / “Letter to a Refusing Pilot” 2013, 34 dakika, HD video, tek-kanal, renkli (Arapça ve İbranice), Galeri Sfeir Semler, Hamburg/Beyrut, Kurimanzutto (Meksiko), Galeri Thomas Dane (Londra) izniyle / 2013, 34 minutes, HD video, single-channel, color (Arabic and Hebrew), Courtesy of Sfeir Semler Gallery Hamburg/Beirut, Kurimanzutto (Mexico), Thomas Dane Gallery (London) yer alacak.

Yalı Hanı’ndaki çalışmalar
Yalı Hanı’nda ise her gün, saat 14:00-21:00 arasında Klaus vom Bruch, Savaş Kaprisi No.3 Yerleştirme (in-situ): Bulunmuş kamera görüntüsünü yansıtan bir projeksiyon, bir Osmanlı bayrağı ve bir Avustralya bayrağı. Mekanda bulunan iskemle ve masalar. Galeri Françoise Heitsch, Münih izniyle / / War Capriccio No.3 Installation (in- situ): a beamer with found footage, an Ottoman and Australian flag. Found chairs and tables at the site. Courtesy: Françoise Heitsch Gallery, Munich yer alacak.

Mahal Sanat programı
Mahal Sanat’taki bienal programı ise her gün 10:00 – 18:00 arasında Özel Proje: “Sen de Konuş, Gölge [hester panim]”: Joseph Semah ın “Plasenta & Sonsuzluk” (1995) serisinden grafik baskılar ile Eva Beierheimer & Miriam Laussegger ışık ve metin yerleştirmeleri. Küratör: A.S. Bruckstein Çoruh / Taswir projects / Special Project: “Shadow, Speak You Too [hester panim]”: with an installation by Eva Beierheimer& Miriam Laussegger, and a series of graphic prints by Joseph Semah, “Placenta & Infinity (1995). Curated by A.S. Bruckstein Coruh and Taswir projects destekleyen: Avusturya Başbakanlığı, Konstnârsnâmnden | İsviçre Sanat Bursları Komitesi With the support of: Bundeskanzleramt Österreich, Konstnârsnâmnden | The Swedish Arts Grants Committee yer alacak.

Sanatçılar gelmeye başladı
Bienal etkinlikleri kapsamında çalışmalarını Çanakkaleli sanatseverlerle buluşturacak olan sanatçılar da kente gelmeye başladılar. Bilindiği gibi Uluslararası öneme sahip bir kurgu ile şekillenen Çanakkale Bienali, uluslararası ölçekteki sanatçıların katılım ve ilgisi ile karşılaştı. Sanatçıların yanı sıra, sanat etkinliklerini yakından takip eden sanatseverler ile sanat etkinlikleri üzerine fikir üretin yazar ve gazeteciler de Çanakkale’ye gelecekler. Öte yandan Belediye Başkanvekili Bilge Şimşek ve ekibi de bienaldeki son çalışmalar ile ilgili Uluslararası Çanakkale Bienali Genel Koordinatörü Seyhan Boztepe’den bilgiler aldılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir