4. Uluslararası Gelibolu Sempozyumu Tamamlandı

4. Uluslararası Gelibolu Sempozyumu Tamamlandı
19 Mart 2015

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bu sene dördüncüsü tertip edilen Uluslararası Gelibolu Sempozyumu’nun açılış töreni 15 Mart 2015 tarihinde Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 18 Mart 2015 tarihine kadar devam eden sempozyuma; Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Almanya ve İngiltere gibi çok sayıda ülkeden 1915 Çanakkale Savaşları üzerine araştırma yapan araştırmacılar ile bilim insanları bir araya geldi.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Avustralya Ulusal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu ve Çanakkale Vakfı’nın desteklediği sempozyuma; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Güran Yumuşak, Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehdi İlhan, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı katıldı.

Protokol konuşmasında; birincisini 2006 yılında İstanbul’da, ikincisini 2009 yılında Canberra/Avustralya’da, üçüncüsünü 2012 yılında İstanbul’da yaptığımız sempozyumun dördüncüsünü yine İstanbul’da gerçekleştiriyor olmaktan büyük bir onur duyduğunu belirten İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Güran Yumuşak, önceki sempozyumlar gibi bu sempozyumun da Çanakkale Savaşı hakkında yapılan bilimsel çalışmaları teşvik edeceğini söyledi.

Doç. Dr. Yumuşak, tamamlanan sempozyuma ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
“Yurt dışından 11 ve yurt içinden 45 olmak üzere 56 akademisyen ve araştırmacının katıldığı bu sempozyumda, 13 oturumda toplam 53 sunum yapıldı. Sempozyumda başta arşiv belgeleri olmak üzere hatırat, resmi ve gayri-resmi rapor, görsel sanat, belgesel ve filmlerden yararlanılarak savaşın sosyal, ekonomik ve askeri yönü ele alındı. 15 Mart 2015 tarihinde başlayıp 17 Mart tarihinde tamamlanan sempozyum; 18 Mart 2015 tarihinde gerçekleşen Çanakkale Şehri ve Savaş Mekanları gezisi ile son buldu.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir