4 Yıldır Yapılamayan Anzak Yolu Turistlere Çile Çektiriyor

4 Yıldır Yapılamayan Anzak Yolu Turistlere Çile Çektiriyor
14 Nisan 2009

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 4 yıl önce tamamlanmadan hizmete giren ve kısa sürede çökmeler sebebiyle kullanılamaz hale gelen Anzak yolunda aradan geçen uzun zamana rağmen bir çalışma yapılmaması tepkiye yol açtı.

25 Nisan’da yapılacak olan Anzak Törenleri’nin 94. yıldönümü öncesi bölgedeki yolun yaklaşık 2-3 kilometrelik bölümünün toprak içinde olduğunu belirten Çanakkale Turizm Tanıtma ve Alan Kılavuzları Derneği Başkanı Ahmet Kaşıkçı, “4 yıldır bu çileyi çekiyoruz. Bu Çanakkale’nin bir ayıbı. Avustralya hükümeti ile Türk hükümeti arasında yaşanan görüş ayrılığı sebebiyle bu yol yıllardır yapılamadı. Avustralyalılar tarihi dokunun bozulduğunu iddia ederek bu bölgede çalışma yapılmasını istemiyor. Bu sebeple de 4 yıldan bu yana yol her geçen yıl sahile doğru çökerek kayıyor. Anafartalar sahil yolu olarak bilinen bu yolda bir çalışma yapılmaması bizleri de zor durumda bırakıyor. Birçok alan kılavuzu, bölgedeki yolun bozuk olması sebebiyle Anzak koyuna yapılacak turlarını iptal ediyor. Yolun toz içinde, zeminin de bozuk olması bu alana yapılacak ziyaretleri de etkiliyor. Bölge toz toprak içinde. Bu yolda sahil kesimine kazıklar çakılarak yolun denize doğru kaymasının önüne geçilmesi şart. Bunun dışında yolun zemini de beton asfalt yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan bölgeyi ziyaret etmeye gelen çok sayıda yerli ve yabancı turist de toz toprak içindeki Anzak yolundan geçerken zor anlar yaşıyor. Yolun kısa sürede bitmesini bekleyen yerli ve yabancı turistler ise yetkilileri göreve davet etti.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir