400 Yıllık Tarihi Çeşme İlgi Bekliyor

25 Kasım 2008

Çanakkale’nin Eceabat İlçesi’ne bağlı Kilitbahir Köyü Havuzlar Şehitliği mevkiinde bulunan ve yıllar önce Osmanlı Donanması’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan 400 yıllık tarihi çeşmenin bakımsızlık hali tepkiye sebep oluyor.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Kaptan-ı Deryalık yaparak önemli zaferler kazanan Piyale Paşa tarafından yaptırılan çeşmenin bugün bakımsızlıktan yok olma aşamasına geldiğini belirten vatandaşlar, tarihi çeşmeye sahip çıkılmasını isteyerek, “Tarihi çeşme yıllarca boğazdan geçen Osmanlı Donanması’nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı yer olarak kullanılmış. Gemiler buraya yanaşıp içme suyunu aldıktan sonra seferlerine devam edermiş. Ancak aradan geçen uzun zamanın ardından çeşme maalesef artık tamamen kaderine terkedilmiş durumda. Bizler bu tarihi çeşmenin yeniden eski haline getirilmesini ve 400 yıl önceki gibi görkemli haliyle gün yüzüne çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

Bir süre önce Çanakkale Öğretmenevi Müdürü Mustafa Doğan’ın yaptığı açıklamaya da değinen vatandaşlar, “Öğretmenevi Müdürü yaptığı açıklamada Türkiye genelindeki öğretmenevleri olarak Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na kalıcı bir eser bırakmak istediklerini de belirtmiş ve bu kapsamda da tarihi çeşmeyi restore ederek yeniden eski haline kavuşturmak istedikleri söylemişti. Bunun en kısa sürede hayata geçirilmesini ve tarihi çeşmenin yıllar sonra tekrar eski haline gelmesini istiyoruz” dedi.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir