48. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Sonuçlandı

48. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Sonuçlandı
07 Haziran 2011

Çanakkale Belediyesi, Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Grafikerler Meslek Kuruluşu ve Troia Vakfı ile ortaklaşa düzenlenen 48. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması sonuçlandı.

Çanakkale Belediyesi Başkan Danışmanı Remzi Yiğit, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seyhan Boztepe, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Didem Çatal, Grafikerler Meslek Kuruluşu Üyesi Nejat Emrah Yörük, Grafikerler Meslek Kuruluşu Üyesi Ali Akdamar, Grafikerler Meslek Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgut Erentürk ve Troia Vakfı Başkanı Enver Yilmaz’dan oluşan jüri heyeti ulusal düzeyde katılımın olduğu yarışmada 51 eser arasında Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım öğrencisi Serkan Çağlayan’ın eserini birinci olarak seçti.

Yarışmada mansiyon ödüllerini, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Öğrencisi Damla Ünal ve Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğrencisi Burhan Bilgiç alırken, yarışmaya katılan tüm afişlerin Troia Festivali kapsamında sergilenmesine karar verildi.

Çanakkale’de 48. Uluslararası Troia Festivali 9-13 Ağustos tarihleri arasında gercekleştirilecek.

İHA

Yorumlar...
 • Uğur Saraç
  07/06/2011 18:10

  1. olan afişteki yazım hataları ve anlam yetersizliği nasıl olabiliyor da 1. olmasına neden oluyor anlamış değilim.. 1. olması için bu denli noktalama hatası mı yapılması gerekiyordu? 3. afişte ise duran kuşun barışı nasıl anlatabildiğini halen anlayabilmiş değilim.. Tahta kuş yapılmış olabilir fakat hem orada hareketsiz durması hemde kuşun kompozisyona tam oturmaması (ayak ve kuyruğun bir parçası dışarda) tasarımcının acemiliğini gösterir. Amaç barışı anlatmak için saçma sapan hatalar yapmak ise.. kağıda "Barış" yazıp versinler direk 1. olsun o zaman.

 • hale
  07/06/2011 16:37

  çalışmalar cok kötü 3 afiş diğer 2 sine göre ham anlam hemde görsellik olarak daha iyi fakat kompozisyon yanlışlığı cok fazla . http://www.canakkale.bel.tr/bpi.asp?caid=226&cid=12871 sadece ilk 3 var diğer afişleride görebilirmiyiz. Uluslar arası denilen bir festivalde sergilenmek için yapılan ve ödülün oldukça cezbedici olmasına rağmen neden katılım bu kadar az. Organizasyon yeniden planlanmalı bence

 • hakan
  07/06/2011 16:28

  http://www.canakkale.bel.tr/bpi.asp?caid=226&cid=12871 bu posterleri seçen juri acaba körmüymüş dememek elde değil açıkcası. o kadroda öğretim üyleri ve grafikerler var o kadar basit hatalaır nasıl gözden kaçırırlar ve hiç mi kompozisyon bilgileri yoktu acaba. Birde yarışmanın konusu troia ve barış değilmi birinci afişin anlatmak istediği nedir sizce özgürlük mü yoksa hepimiz kuklayız mı ?

 • ismail
  07/06/2011 16:42

  1,2,3 olan afişleri gördüm bu yarışma ve juri yeniden gözden geçirilmeli bence. 1 afiştek ihatalar o kadar bariz ki. jurideki çanankkale grafik bölümü hocalarını ve jurideki diğer grafikerim diyen kişileri kınıyorum. 1 afişdeki logoların sündürülmesi yazım yanlışlığı.anlatılmak istenen konudan cok uzak olması. Herkes de eminim ki şike iddalarını gün yüzüne çıkartıyor. uamrız ki belediyemiz yakın zamanda yada bir dahiki yarışmada bu hataları yapmaz ve addından bu denli kötü yönde eleştiriler almaz.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir