49. Troia Festivali Kortej Yürüyüşüyle Başladı

49. Troia Festivali Kortej Yürüyüşüyle Başladı
10 Ağustos 2012

Çanakkale Belediyesi’nce bu yıl 49’ncusu düzenlenen Uluslararası Troia Festivali, kortej yürüyüşüyle başladı, halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle devam etti.

Troia Festivali, Çanakkale’nin CHP’li Milletvekilleri Serdar Soydan ve Ali Sarıbaş ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katıldığı kortej yürüyüşüyle başladı. 49’ncu Uluslararası Troia Festivali kapsamında 5 gün boyunca gösteriler yapmak üzere Hindistan, Sırbistan, Bosna Hersek ve Gürcistan’dan gelen halk oyunları ekipleri geleneksel kıyafetleriyle korteji renklendirdi. Çanakkale Belediyesi önünden başlayan kortej yürüyüşü Demircioğlu Caddesi ve İskele Meydanını takiben kordon boyundaki Troia Atı önünde sona erdi.

Festival için Hindistan, Sırbistan, Bosna Hersek ve Gürcistan’dan gelen halk oyunları ekipleri ile Çanakkale Belediye Spor ile Sur Belediyesi Halk Oyunları Çocuk Ekibi kordon boyundaki Çağlar Kaynak Basket Sahasında gösteriler sundu.

Troia Festivali’nin resmi açılış töreni ise bugün (10 Ağustos) akşam saat 21.30’da Troia Ören Yerindeki 5 bin yıllık Odeon’da gerçekleşecek. Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü Kardeş Türküler müzik grubuna verilecek. Ödülü alacak olan Kardeş Türküler, Odeon’da mini bir konser verecek. Aynı saatte kent merkezinde Cumhuriyet Meydanı’nda ise Grup Ezgi konseri gerçekleşecek. Festival 13 Ağustos Pazartesi gününe kadar çeşitli etkinliklerle sürecek.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir