5 Yıldır Süren Kanoyla ‘Barış’ Yolculuğu

5 Yıldır Süren Kanoyla ‘Barış’ Yolculuğu
24 Nisan 2019

15 Nisan’da İzmir’den Çanakkale’ye kanoyla yola çıkan Gülhun ve İlker Gürbüz çifti, yolculuğunu tamamladı. Savaşın getirdiği acıların unutulmamasını isteyen ve artık barış olmasını isteyen Gürbüz çiftini ise, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan karşıladı.

İzmir Karşıyaka ilçesinden 15 Nisan’da denize açılan, Gülhun Gürbüz ve eşi İlker Gürbüz, dün sabah Çanakkale Yat Limanı’na ulaştı. Liman girişinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve yakınları tarafından karşılanan Gürbüz çifti, alkışlarla karaya ayak bastı. Daha sonra burada Başkan Gökhan’la konuşan Gürbüz çifti bir açıklama yaptı. 5 yıldır yolculuklarını sürdürdüklerini söyleyen çift, son iki yıldır yolculuklarını İzmir’den başlattıklarını belirtti. Avustralyalı bir çiftle bir uçak yolculuğunda karşılaştıklarını ve ‘Çanakkale Savaşı’nı ve Anzakları’ konuştuklarını anlatan İlker Gürbüz, “Onlar dedeleri için çok önemli işler yapıyordu. Biz de dedik ki bu bizim hikayemiz. Biz neden yapmıyoruz. Peşi sıra 2 ayrı kanoyla 9 gün boyunca kürek çekerek, 180 deniz mili yol gideceğiz. Kara Savaşları’nın başladığı tarihte, orada olmak istiyoruz. Savaşın ve acılarının unutulmaması için yolculuğumuzu ‘Bizi Unutma’ başlığıyla yapıyoruz” dedi. Dedesinin de Çanakkale şehidi olduğunu belirten İlker Gürbüz, “Dileğimiz artık savaşlar olmasın. Ama rotalarımız üzerinde bile savaşın izlerini görüyoruz. Bu yolculuk bizim için zordu. Ama bizim dedelerimiz bu savaşta daha zorunu başardı. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret gösterdik. Buraya ulaşabildiğimiz için mutluyuz. Savaş olmasın, barış kazansın istiyoruz” dedi.

“KADINLARDA SAVAŞIN İÇİNDEYDİ”
Eşinin yanında günlerce kanoyla yolculuk yapan Gülhun Gürbüz de, “Kadınlar erkeklerle birlikte bu savaşın içinde olmuş. Dolayısıyla ben de bir kadın olarak, bu yolu eşimle birlikte gitmek istedim. Çünkü kadın olarak bizler de varız. Kadının gücünü gösterip, savaşın birlikte kazanıldığına da vurgu yapıp, yolculuğu birlikte yapıyoruz” diye konuştu. Gürbüz çiftini tebrik eden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “Yaptığınız çok zor ama anlamlı bir şey. Bizler bazen buradan Gelibolu’ya gitmeye bile üşeniyoruz. Ama siz bu uzun yolculuğu kanoyla birlikte yapıyorsunuz. Bizler de size küçük bir hediye hazırladık. Umarım beğenirsiniz. Sizleri tebrik ediyorum, duyarlı düşüncenizden dolayı” dedi.

Yat Limanı’nda düzenlenen karşılama töreninin sonunda Başkan Gökhan, Gürbüz çiftine hediyelerine takdim etti.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir