500 Yataklı Yeni Çanakkale Devlet Hastanesi Binası İhaleye Çıkıyor

29 Şubat 2012

Çanakkale’de şu anki TOKİ 960 konutlarının üst kısmında bulunan 105 dönümlük bir arazi üzerine yapılacak 500 yataklı yeni Çanakkale Devlet Hastanesi binası ile ilgili bütün işlemlerin tamamlandığı ve ihalenin de 2 haftaya kadar yapılmasının planlandığı açıklandı.

Kalabaklı köyü Kocakır Mevkii olarak bilinen TOKİ 960 konutlarının üst kısmındaki 105 dönümlük arazi üzerine yapılacak yeni hastane binası ile ilgili projenin onaylandığını belirten Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kenan Eliuz, “2008 yılında yatırım programına alınan 500 yataklı yeni Çanakkale Devlet Hastanesi’nin yeri konusunda mutabakat sağlanmasından sonra Sağlık Bakanımız da bizzat bu bölgeye gelerek incelemelerde bulunmuştu. Bu arazi üzerinde mutabakat sağlanmasından sonra da Terzioğlu Vakfına ait bu yerin 5.488.600.00 TL bedel karşılığında Sağlık Bakanlığı’na devri gerçekleştirilmişti. Bunun ardından ilk etapta arazinin mevzi imar planına esas yerleşim amaçlı Jeolojik-Jeoteknik etüt raporu yaptırıldı. Yapılan jeolojik etüt raporları Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Arazi plan kote ve jeolojik raporları da Sağlık Bakanlığı İnşaat Onarım Daire Başkanlığı’na gönderilerek arazi üzerine yapılacak hastanenin projesi 2011 yılında tamamlandı. Yapılan projemiz üzerinde bazı sorunlar vardı. Bunlar da giderilerek geçtiğimiz hafta içerisinde projemiz TOKİ’ye teslim edildi. Hastane binamızın yapımı ile ilgili ihalenin 2 haftaya kadar yapılmasını bekliyoruz” dedi.

HASTANE 100 MİLYON LİRAYA MALOLACAK
Başhekim Dr. Kenan Eliuz, yeni hastane binası hakkında da bilgiler vererek, “Yeni hastanemiz 105 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 70 bin metrekare kapalı alanı kapsıyor. Yani bu yapı şuanda Çanakkale’de bulunan tüm sağlık tesislerinin toplamının 4 katı büyüklüğünde devasa bir yapı olacak. Modüler yapı teknolojisiyle ihtiyaca göre kapasite artışı yapılabilecek hastanemiz gerektiğinde 700 yatak kapasitesine kadar çıkarılabilecek. Hasta odaları 30 metrekare olacak ve her odada tuvalet-banyo bulunacak. Odaların çoğunluğu ise tek kişilik olarak projelendirildi. Hastanenin günlük hasta kapasitesi ise 10.000 kişiye kadar ulaşabilecek fiziki yapıya sahip olacak. Ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri 2 kat artırılarak bölgemize hizmet veren merkezler olacak ve bu merkezler uluslar arası standartlarda yapılacak. Yeni hastanede her hekimin kendi ofisi olacak ve randevu sistemiyle hastanın hekime ulaşma problemi kalmayacak. Sosyal donatı alanları, konferans ve eğitim salonlarıyla sürekli eğitim ve bilgilendirme toplantılarının yapılabileceği fiziki yapıya sahip olacak. Yine yeni hastanemiz bünyesinde her türlü kalp ameliyatlarının yapılabileceği kardiovasküler cerrahi merkezi, anjio merkezi ve post-op yoğun bakımlar olacak. Nükleer Tıp Merkezi, Yanık Merkezi, Çocuk ve Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri gibi kompleks üniteler yapılacak. Ayrıca ilimizin en önemli sorunlarından biri olan Onkoloji Kliniğinin eksikliği nedeniyle vatandaşlarımız büyük şehirlere gitmek zorunda kalıyorlardı. Projemiz tamamlandığında artık hiçbir vatandaşımızın sağlık konusunda il dışına gitmesine gerek kalmayacak. Hastanemiz tamamlandığında inşaat ve cihaz donanımı yaklaşık 100 milyon TL’ye mal olacak. Böylece mükemmel bir sağlık tesisinin hekim kapasitesi de artırılarak 30-40 yıl Çanakkale de artık sağlık konusunda hiçbir sorun yaşanmayacak” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir