51. Uluslararası Troia Festivali Başlıyor

51. Uluslararası Troia Festivali Başlıyor
11 Ağustos 2014

Çanakkale 51. Uluslararası Troia Festivali Programı için tıklayın

Yarım asrı geride bırakan ve kentin en önemli kültürel zenginliklerinden biri olan Uluslararası Troia Festivali, 51’nci kez kentlilerle buluşuyor.

Bu yıl ağırlıklı olarak dört ana mekanda gerçekleşecek olan festival programı, 12 Ağustos Salı günü Çimenlik Kalesi, Özgürlük Parkı, Barış Kordonu ve Amfi Tiyatro’da başlayacak etkinliklerin yanı sıra, Halk Bahçesi’nde gerçekleştirilecek çocuk etkinlikleri ve sergi açılışları ile zengin bir başlangıç yapacak.

12-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek Uluslararası Troia Festivali’nin ilk gün etkinleri kapsamında 12 Ağustos Salı günü saat 21.00’da Çimenlik Kalesi’nde ünlü piyanist Fazıl Say ve Say’ın İlk Şarkılar albümüne sesiyle katkıda bulunan Serenad Bağcan sahne alacak.Besteleri ve performansı ile ülkemizde olduğu kadar dünya çapında da tanınan Fazıl Say, Metin Altıok, Ömer Hayyam, Cemal Süreya, Can Yücel, Pir Sultan Abdal, Orhan Veli, Nazım Hikmet ve Muhyiddin Abdal’dan izler taşıyan İlk Şarkılar albümündeki bestelerine sesiyle renk veren Serenad Bağcan ile birlikte festivalin ilk gününde kentlilerle buluşacak.

Festivalin ilk gün etkinliklerinden bir diğeri ise Özgürlük Parkı’nda gerçekleşecek olan ’45’likler’ performanslarıyla Eski Bando. Bir döneme damgasını vuran Türkçe pop şarkılarını yeniden yorumlayan, kentliler tarafından da büyük ilgi gören Eski Bando, Özgürlük Parkı’nda Saat 21.00’da gerçekleştireceği performans ile renk katacak. Aynı gün Barış Kordonu’nda, saat 21.00’da Grup Türkü sahne alacak. Çeşitli yöresel türküleri derleyen grup, kentin yeni cazibe merkezinde Çanakkalelilerle buluşacak.

51. Uluslararası Troia Festivali kapsamında konserlerin yanı sıra, tiyatro etkinlikleri de yer alacak. Bu kapsamda 12 Ağustos Salı günü saat 21.00’da Amfi Tiyatro’da Belediye Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen ‘Gemilerde Talim Var’ yeniden kentlilerin beğenisine sunulacak.Festival kapsamında çocuklar için de çok sayıda etkinlik yer alırken 12-16 Ağustos tarihleri arasında her gün 17.30-20.30 saatleri arasında Halk Bahçesinde şişme oyun parkları, Pandomim ve Kukla Gösterileri, Müzikli Kukla Gösterileri, Hacivat Karagöz ve sihirbaz gösterileri, takım yarışmaları, çeşitli oyunlar çocuklarla buluşacak.Renkli etkinliklerin gerçekleşeceği Halk Bahçesinde ayrıca, Çılgın Fikirler Atölyesi’nin Atık Malzemelerden Heykel Yapımı’ performansı ve ‘Yaz Tatili’ isimli resim sergisinin de açılışı gerçekleşecek. Öte yandan, 17.30-20.20 saatleri arasında Bienal’deyiz Ekibinin atölye çalışmaları da Halk Bahçesinde gerçekleştirilecek. Aynı gün yine Halk Bahçesi’nde saat 19.00’da gazeteci Ahmet Şık, ‘Gündemden Yorumlar’ konulu söyleşisi ile kentlilerle bir araya gelecek.

Festival kapsamında kentin çeşitli noktalarında sergi açılışları da gerçekleşecek. 12-16 Ağustos tarihleri arasında, Korfmann Kütüphanesi Sergi Salonunda ‘Benim Sokağım-Bizim Mahalle isimli fotoğraf sergisi, Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri’nde ‘Özgür Eserler Sergisi’, Mahal’de Nejdet Demirtaş’ın ‘Gezi-Madenciler-Çocuk Gelinler’ Su altı fotoğraf sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde ‘Kadına Şiddete Hayır Sheddeath’ fotoğraf sergisi, Çanakkale Belediyesi Yazar Sanatçı Evi’nde 51. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Sergisi ve Halk Bahçesi’nde Yörükler Derneği sergisi festival boyunca 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Ülkemizde ve dünya üzerinde yaşanan tüm acılara, akan gözyaşlarına ve kayıplara sanatın ve kültürün naif eliyle dokunmayı hedefleyen 51. Uluslararası Troia Festivali’ne tüm kentlilerimizin katılımlarını bekliyoruz. ifadelerine yer verildi.

51. Uluslararası Troia Festivali’nin açılış programı 13 Ağustos 2014 Çarşamba günü saat 20:00’de Troya Antik Kentinde gerçekleştirilecek. Törene katılmak isteyenler için 13 Ağustos Çarşamba günü saat 19:00’da Cumhuriyet Meydanında araç hareket edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir