51. Uluslararası Troia Festivali Muhteşem Bir Başlangıç Yaptı

51. Uluslararası Troia Festivali Muhteşem Bir Başlangıç Yaptı
13 Ağustos 2014

Çanakkale 51. Uluslararası Troia Festivali Programı için tıklayın

Çanakkale’nin en önemli kültürel etkinliklerinden biri olan Uluslararası Troia Festivali, 51’nci kez kentlilerle buluştu. Bu yıl 12-16 Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin ilk günü renkli etkinliklere sahne oldu.

Kültür ve sanat içerikli 51. Uluslararası Troia Festivali kapsamında kentin pek çok noktasında birbirinden farklı etkinlikler düzenlendi. Sergiler, atölye çalışmaları, konserler, tiyatrolar ve daha pek çok etkinliğin bulunduğu festivalin ilk gün programı kapsamında Prof. Dr. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri’nde ‘Özgür Eserler Sergisi’nin açılışı gerçekleşti. Balyoz Davası sürecinde tutuklu bulunan TSK mensuplarının cezaevinde ebru, kara kalem, yağlı boya gibi tekniklerle yapmış oldukları resimlerden oluşan sergi büyük ilgi gördü. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan’ın yanı sıra çok sayıda davetlinin bulunduğu sergide bir konuşma yapan Başkan Gökhan, operasyonlar kapsamında birçoğu suçsuz yere gözaltına alınan ve tutuklanan TSK mensuplarına yönelik gerçekleşen haksızlıklara vurgu yaptı.

Gazeteci Ahmet Şık, Kentlilerle Buluştu
Gazeteci Ahmet Şık, festivalin önemli konuklarından birisiydi. Etkinliğin başında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, söyleşinin de içeriği itibariyle özgürlüğün çok önemli bir olgu olduğu vurgusunu yaptı. ‘Gündemden Yorumlar’ başlıklı söyleşisiyle Halk Bahçesi’nde kentlilerle buluşan Ahmet Şık, cezaevi süreci ve ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Şık, “Gerçek suçlular, gerçek suçlarıyla yargılanmalı” mesajı verdi. Söyleşiye, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Gazeteci Ragıp Duran ve çok sayıda kentli katıldı. Söyleşi, soru cevap bölümünün ardından sona ererken, Başkan Gökhan katılımından dolayı gazeteci Şık’a çiçek takdim etti.

Halk Bahçesi’nde Renkli Etkinlikler
51. Uluslararası Troia Festivali’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Halk Bahçesi renkli etkinliklerin adresi oldu. Özellikle çocuklar için kurulan şişme oyun parkları, çeşitli oyunlar ve etkinlikler büyük ilgi gördü. Çocuklar, birbirinden farklı etkinliklerle keyifli bir gün geçirme imkanı buldu.

Fazıl Say’a Büyük İlgi
Gün boyu süren etkinlikler akşam saatlerinde de kentin çeşitli noktalarında düzenlenen konserlerle devam etti. Çimenlik Kalesi’nin tarihi atmosferinde ünlü piyanist Fazıl Say, İlk Şarkılar albümünden eserleriyle Çanakkalelilerle buluştu. Say’ın konserine Serenad Bağcan da sesiyle renk katarken, yaklaşık iki saat süren konser dinleyicilerden tam not aldı. Konserinin başında bir konuşma yapan Fazıl Say, “Böyle güzel bir mekanda Türkiye için çok önemli olan bu şehirde ilk konserimiz” diyerek, duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan başta olmak üzere binlerce kentlinin katıldığı konserde Fazıl Say ve Serenad Bağcan’ın performansı büyük alkış aldı. Konser sonunda Başkan Gökhan Fazıl Say ve Serenad Bağcan’a çiçek takdiminde bulundu.

Özgürlük Parkı’nda Eski Bando Keyfi
Festival kapsamında bir başka konser de Özgürlük Parkı’nda düzenlendi. Eski dönem Türkçe pop müziklerini seslendiren Eski Bando, kentlilerle bir araya geldi. ’45’likler’ performansı büyük alkış alan Eski Bando, yaklaşık iki saat boyunca sahnede kalarak popüler şarkıları seslendirdi.

‘Grup Türkü’ Barış Kordonu’nda Sahne Aldı
Festivalin ilk gün etkinlikleri çerçevesinde Barış Kordonu’nda da Grup Türkü konseri düzenlendi. Çeşitli yöresel türkülerden oluşan performanslarıyla kentlilerle bir araya gelen grup, beğeni topladı. Konsere katılan kentliler, şarkılara eşlik ederek keyifli bir akşam geçirme fırsatı buldu.

Tiyatro Severler İçin ‘Gemilerde Talim Var’
Festival programındaki bir başka etkinlik ise Amfi Tiyatro’da gerçekleşti. Belediye Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen Gemilerde Talim Var isimli oyun, tiyatro severler tarafından ilgi gördü.

51. Uluslararası Troia Festivali, 16 Ağustos tarihine kadar birbirinden değerli etkinlikler ile kentin farklı mekanlarında devam edecek.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir