55 Yıldır Aralıksız Günlük Tutuyor

55 Yıldır Aralıksız Günlük Tutuyor
26 Ocak 2012

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Çamlıca köyünde yaşayan Fethi Ertan, Türkiye ve dünyadaki olayları 55 yıldır tuttuğu günlüğe kaydediyor.

Günlük tutma merakının 1957 yılında İstanbul’a yaptığı ziyaret sırasında başladığını belirten 76 yaşındaki Fethi Ertan, “55 yıl önce başladığım bu günlük tutma merakım halen devam ediyor. Aldığım küçük not defterlerine Türkiye ve dünyada olan önemli olaylarla kendi yaptığım bazı işleri yazıyorum. 55 yıllık günlüğüme yaptığım işleri, köyde ve il genelinde olan olayları, savaşları, ihtilalleri, depremleri ve çok sayıda önemli olayı kaydettim. Bir bakıma bu defterler benim için tarihi birer belge oldu.
Benim 55 yıldır aralıksız günlük tuttuğumu öğrenen bazı kişiler defterlerimi satın almak istedi ancak bunu kabul etmedim. Ölene kadar da günlük tutmaya devam edeceğim. Bu günlükler torunlarıma miras olarak kalacak. Bunlar belki 100-150 yıl sonra değer kazanabilir” dedi.

GÜNLÜKLE BİRLİKTE KAMERA DA KULLANMAYA BAŞLADI
Fethi Ertan, günlük tutmasının yanı sıra teknolojinin gelişmesi ile birlikte kamera satın aldığını da belirterek, “Günlüklerime ilave olarak artık kamera ile görüntü de çekmeye başladım. Hangi gün ne zaman yağmur, kar yağdı. Köyde ne gibi gelişmeler yaşandı. Domuzlar ve çakallar tarlalara ne zaman girdi ve zarar verdi. Bunları uzaktan kumandalı kameramla kayıt altına alıyorum. Günlüklerime artık görüntülü kayıtları da eklemeye başladım” dedi. Zaman zaman anıları hatırlamak için günlüklerini okuduğunu da belirten Fethi Ertan, “55 yıl önce olanları günlüğümden okumak bana ayrı bir heyecan veriyor. Keşke herkes günlük tutsa” diye konuştu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir