57. Alay Şehitliğinde Duygusal Tören

57. Alay Şehitliğinde Duygusal Tören
25 Nisan 2009

Çanakkale Kara Savaşları’nın 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki 57. Alay Şehitliği’nde düzenlenen törende duygusal anlar yaşandı.

Öğle saatlerinde gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ülke çelenklerinin şehitliğe konulmasının ardından ise günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmalar yapıldı. Türk bayraklarıyla donatılan şehitliğin görüntüsü karşısında zaman zaman duygusal anlar yaşayan vatandaşların bir kısmı gözyaşlarına hakim olamazken, bazı vatandaşlar da bölgede dua ederek dedelerini andı. Anma töreninde Anzak askerleri ile Türk Muharip Gazilerin dostluk örneği göstererek bir arada oturmaları dikkat çekerken, mehteran bölüğünün gösterisi de törene renk kattı. Törene katılan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Anzak askerleriyle sohbet etti.

Öte yandan Çanakkale Kara Savaşları’nın 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı ile Ulusal Öğrenci Konseyi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Ata’nın İzinden 57.Alay Yürüyüşü” etkinliğine katılan 45 üniversiteden 5 bin 500 öğrenci ve 3 harp okulundan askeri öğrenci de törenlerde güzel görüntülerin yaşanmasına sebep oldu.

Bigalı Köyü yakınlarındaki kamp alanından saat 06.00’da kalk borusuyla uyanan öğrenciler, 94 yıl önce 57. Alay’daki askerlerin kahvaltısında yer alan kırık buğday çorbasını içerek yürüyüşe başladı. Yaklaşık 2,5 saat süren yürüyüşün ardından Conkbayırı’nda sona eren yürüyüş sonrası 57. Alay Şehitliği’nin bulunduğu bölgeye gelen öğrenciler ilginç görüntülerin yaşanmasına sebep oldu. Törende ayrıca minik izcilerin tişörtlerinin arkalarında yer alan “Dedeciğim ben geldim” şeklindeki yazıları herkesi duygulandırdı. 57. Alay Şehitliği’ndeki tören şehitliğin gezilmesiyle sona erdi.

57. Alay, 1914’te Çanakkale Boğazı’nı savunmak için merkezi Gelibolu’da olmak üzere kurulan 5. Ordunun 19. ihtiyat Tümeni’nin bir alayıdır. Çanakkale’de 25 Nisan 1915 tarihinde kara savaşları başladığında, Arıburnu mevkiinde karaya çıkan Anzak Kolordusunu karşılayan ilk iki alaydan biridir. Diğer alay ise o sırada 9. Tümen’e bağlı olan 27. Alaydır. 19. Tümen Komutanı Yb. Hüseyin Avni Bey komutasındaki 57. Alay’ın 628 kişiden oluşan mevcudun tamamı 25 ile 28 Nisan 1915 tarihleri arasında gerçekleşen çetin savaş sonunda şehit olmasına rağmen sancağını düşmana teslim etmemiştir. 57. Alay kahramanlıkları ile o kadar büyük bir mertebeye ulaşmıştır ki, Türkiye’de bugüne kadar başka hiçbir alaya bu isim tekrar verilmemiştir.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir