6. Çanakkale Müzeler Buluşması Gerçekleşti

11 Mart 2014

6. Çanakkale Müzeler Buluşması katılımcıları 7 Mart 2014 Cuma günü Çanakkale Kent Müzesi’nde buluştu. Bazı davetlilerin son anda gelişen özel nedenleri sonucu buluşmaya katılamamaları üzerine planlanan program yeniden şekillendirildi ve ikinci oturum Karagöz ve Karagöz Müzesi üzerinden şekillendirildi. Buluşmanın ikinci günü planlandığı şekilde Çanakkale Deniz Müzesi Konferans Salonu’nda devam etti. Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Ali Osman Uysal başkanlığında Birinci Oturum gerçekleştirildi. Birinci oturumda, Prof. Dr. Muhtar Kutlu “Somut Olmayan Kültürel Miras Kültürünün Korunması ve UNESCO”, Metin Turan “Kent ve Bellek”, Alpaslan Santur “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Müzelenmesi Çerçevesinde Açık Hava Müzeler ve Halkbilim Müzeleri” başlıklı sunuşlarını yaptı.

İkinci oturum ise yeni bir öneri üzerinden gerçekleşti ve Nilüfer Zeynep Özçörekçi Göl “Somut Olmayan Kültürel Miras Değeri Karagöz’ün Müzelenmesi Üzerine Görüşler” başlıklı sunumunun ardından Bursa Karagöz Müzesi sunum ve etkinliklerini gerçekleştirdi. Bursa Karagöz Müzesi’nden hayali (Karagöz oynatıcısı) Osman Ezgi tarafından Bursa Karagöz Müzesi üzerine sunumun ardından tasvir yapım ustası Ercan Aksal yönetiminde bir tasvir yapım atölyesi gerçekleştirildi.

Üçüncü Oturumda, Doç. Dr. Cumhur Aslan başkanlığında Mümtaz Fırat “Çanakkale’de Somut Olmayan Kültürel Mirasın Tespiti ve Envanter Çalışmaları”, Ömer Gözükızıl “1915 Çanakkale Savaşları ve Menkıbelerine Bir Bakış”, Doç. Dr. Rüstem Aslan “Troia Üzerine Destanlar”, Yrd. Doç. Dr. Deniz Ünsal ise “Troia Müzesi Projesi Sergi Dilinde Troia Destanlarının Etkisi ve Kullanımı” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdiler. Oturumların sonrasında forum bölümüne geçildi. Bülent Özden moderatörlüğünde gerçekleşen forumun ilk bölümü konukların sorularının panelistler tarafından cevaplanması ile şekillendi. Ardından konukların katkı ve önerileri üzerinden somut olmayan kültürel mirasın korunması müzelerde sergilenmesi, bazı unsurlarının farklı müzecilik eğitimlerinde bir eğitim aracı olarak kullanılması gibi alt başlıkta öneriler ve yeni soruların sorulması ile devam etti. Özellikle mevcut etnografya müzeleri, kent müzeleri ve yeni yeni oluşan ve açılan somut olmayan kültürel miras müzeleri üzerinden açığa çıkan sorular ve öngörülen sorunlar üzerinde daha fazla bu tip toplantılarda konunun tartışılmasına olan ihtiyaç tespiti ile buluşma sonlandı.

Müzeler Buluşmasının üçüncü ve son gününde ise Çanakkale Deniz Müzesi Konferans Salonu’nda Bursa Karagöz Müzesi tarafından iki seans halinde bir Karagöz Oyunu sergilendi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir