Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
64. Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’a Jüri Büyük Ödülü

64. Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’a Jüri Büyük Ödülü

Yeniceli Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 64. Cannes Film Festivali’nde, “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmiyle “Jüri Büyük Ödülü”nü kazandı.?

Yapımcılığını Zeynep Özbatur Atakan’ın üstlendiği, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Muammer Uzuner, Ahmet Mümtaz Taylan’ın baş rollerde yer aldığı filmin çekimleri Keskin’de yapıldı.

Bosna Hersek ve Türkiye ortak yapımı olan ve Eurimages tarafından desteklenen film, bir doktor ve bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini anlatıyor.

Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin yaptığı, 2 saat 35 dakika süren filmin senaryosunu, Ercan Kesal, Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan yazdı.

Ceylan: “Beklemiyordum”

Ödül töreninde konuşan yönetmen Nuri Bilge Ceylan ise, “festivalde, filminin en son gösterilen filim olması itibarıyla ödül kazanmayı beklemediğini” söyledi.

Jüri üyelerinin festival sonunda yorgun olacağı ve filmi yeterince değerlendiremeyeceği kaygısı taşıdığını ifade eden Ceylan, jüri üyelerine bu ödülden dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Ceylan, yine filmin oyuncuları, yapımcısı ve tüm ekibe katkılarından dolayı teşekkür etti.

Ceylan’ın Cannes macerası

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, “Bir Zamanlar Anadolu”da filmiyle 5. kez Cannes Film Festivali’ne katıldı. Ceylan’ın Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlamıştı.

Ceylan’ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes’da gösterildikten sonra, yönetmen çektiği uzun metrajlı “Uzak” filmiyle 2003’te “Büyük Jüri Ödülü”nü kazandı.

Ceylan, 2006’da “İklimler” isimli filmiyle Cannes’da “FIPRESCI” ödülüne layık görüldü, son olarak 2008 yılında, “Üç Maymun” filmiyle festivalde en iyi yönetmen seçildi.

Yönetmen Ceylan, 2009 yılında festival jürisinde yer aldı.

[Kaynak: CNN Turk]

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir