64 Yaşındaki Emekli Öğretmen, Avukat Oldu

07 Temmuz 2011

Çanakkale’de emekli tarih öğretmeni, 64 yaşındaki Ulvi Tunca, Hukuk Fakültesi’ni bitirip, stajını tamamladıktan sonra yemin edip avukat cübbesini giydi.

Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü’nden 1968 yılında mezun olan Ulvi Tunca, Çanakkale’de Çardak Lisesi, Geyikli ile Evreşe ortaokullarında öğretmenlik ve müdürlük görevlerinde bulundu. Çardak Lisesi’ndeki görev yaparken sınavlara hazırladığı ve sürekli önerilerde bulunduğu öğrencilerinden birinin “Kolaysa siz girin de, kazanın sınavı” demesi Tunca’yı hırslandırdı. Ulvi Tunca, 1989 yılında eğitim verdiği lise öğrencileriyle birlikte Üniversite sınavına girerek, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Aynı yıl yurt dışında öğretmenlik yapabilmek için de sınava giren azimli eğitimci, burada da başarılı oldu. Ancak, hemen yurt dışına gidemediğinden Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmeye başladı. Üniversite ikinci sınıftayken yurt dışı görevi için ataması gelen Tunca, fakülteyi bırakıp Almanya’nın Münih kentine giderek buradaki Türk öğrencilerin eğitimi için 5 yıl görev yaptı. Çanakkale’ye dönünce 30 yıl çalıştığı eğitim camiasından emekli olan Tunca, daha sonra 10 yıldan fazla bir sigorta şirketinin acenteliğini üstlendi. Hukuk Fakültesi’ndeki kaydı yanan Ulvi Tunca, 2005 yılında kızı Didem Tunca’nın mezuniyeti için gittiği İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci affı olduğunu öğrendi. Bunun için girdiği af sınavını kazanan Ulvi Tunca 58 yaşında yeniden Üniversite sıralarında oturdu. 2009 yılında da Hukuk Fakültesi’nden mezun olmayı başardı. Bir yıl Çanakkale’de Avukat Hilmi Baydar’ın yanında stajını yapan Tunca, Çanakkale Barosu’nda düzenlenen törenle cübbe giyerek, yemin edip, ruhsatnamesini aldı.

Baro Başkanı Avukat Tülay Ömercioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ulvi Tunca’nın ailesinin yanı sıra çok sayıda avukatın katıldığı törende duygulandı. Bir meslektaş daha kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Baro Başkanı Ömercioğlu, Tunca’nın büyük azim örneğini de gözler önüne serdiğini belirterek, şunları söyledi:
“Ulvi bey, kendi dediğini yerine getirmek için her şeyi yapabilecek güçte azme sahip olan bir kişi. Öğretmenlik yaptığı dönemde, verdiği öğütlere karşı bir öğrencisinin söylediği laf üzerine hırslanarak avukat olan duyarlı bir insan. Bizim aramıza böyle bir avukatın katılması memnuniyet verici. Azmin örneğini Çanakkale Barosu’nda yaşatmasından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.”

Daha sonra kendisine avukatlık yemini ettiren Baro Başkanı Tülay Ömercioğlu’ndan ruhsatnamesini alan Ulvi Tunca’nın cübbesini ise yanında staj yaptığı Çanakkale’nin önemli avukatlarından Hilmi Baydar giydirdi. Ardından söz alan çiçeği burnunda avukat Ulvi Tunca, staj yaptığı dönemde kendisini yadırgamadan aralarına alan gençlere teşekkür ederken gözyaşlarını tutamadı. Tunca, şöyle konuştu:
“Öğretmenlik hayatımın bir dönem yurt dışında geçmesi nedeniyle Hukuk Fakültesi’ni bitiremedim. Ancak bugüne kısmetmiş. Artık, iyi ve dürüst bir hukukçu olmaya çalışacağız. Gençlere çok erken yaşta hedef belirlemelerini tavsiye ediyorum. Hedefsiz insan hiçbir yere varamıyor. Bugün dikkat edin politikada da diğer iş sahalarında da hedefi olan insanlar bir yerlere gelebiliyor. Önemli olan hedefin büyük olması ve gençlerin inançla belirledikleri hedefe doğru yürümesi. ”

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir